הקוביות המוכרות ליישור שיניים מזוהות בעיקר עם ילדים ובני נוער, אבל האמת היא שהיום גם מבוגרים רבים מגיעים למרפאות האורתודונטיות כדי לטפל בבעיה שבעבר לא היה להם את הזמן או האמצעים לעסוק בה. החדשות הטובות הן שכיום התהליך נחשב יעיל יותר גם בגילאים מבוגרים, ואפילו ניתן להשתמש בטכניקות שיצניעו את אמצעי היישור. אז בואו נכיר קצת יותר לעומק את התהליך ואת כל המידע שחשוב להבין כדי להשיג את החיוך המושלם.

מי יכול לבצע יישור שיניים?

בתקופת הילדות והנעורים, הגוף שלנו משקיע מאמצים אדירים בבנייה ובהתפתחות. בתקופות אלו, גם הלסתות שלנו עדיין עוברות שינויים וגם מגיבות אליהם בצורה טובה יותר. זו הסיבה שעדיף לעשות את הטיפולים ליישור השיניים בגיל מוקדם ככל הניתן. עם זאת, כיום היכולות בתחום כאמור התפתחו מאוד, והטיפול יכול בהחלט להתאים גם לאנשים בכל שלב בחיים,  אפילו בגילאים מתקדמים מאוד.

למי לא מומלץ לבצע יישור שיניים?

ההחלטה על כך תלויה כמובן בהחלטת האורתודונט המומחה, אולם בדרך כלל לא ניתן יהיה לבצע את היישור למי שסובלים ממחלת חניכיים חמורה, אשר החלישה את השיניים ופגעה בעצמות התומכות בהן. במקרה כזה, יש לטפל קודם כל בבעיית החניכיים, ורק לאחר מכן לשקול ליישר את השיניים, בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

כיצד מתבצע תהליך יישור השיניים?

גם ילדים, גם בני נוער ובעיקר מבוגרים חוששים מגורם אחד ומשמעותי בתהליך יישור השיניים, והוא המראה של חלל הפה עם הברזלים הידועים לשמצה. הברזלים אכן מהווים את הפתרון הזמין ביותר ומגיעים במחיר נגיש, אך כיום ישנם גם אביזרים אחרים שמאפשרים להצניע את אמצעי היישור. ניתן לדוגמה להתקין את הקוביות האורתודונטיות מאחורי השן, אם כי כך יהיה קשה יותר להחליף גומיות ולנקות אותן.

אפשר גם להתקין קוביות שקופות, או בצבע לבן שיתמזג בצורה נעימה וטובה יותר עם הגוון הטבעי של השן. בנוסף, ניתן לבצע יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות מאקריל. את הקשתיות האלו כמעט ולא רואים כשמתסכלים עליכם וגם ניתן להסיר אותן לצורך ניקוי קל ומהיר. לכן הן גם נחשבות היגייניות יותר מאמצעים אחרים.

כיצד מתקינים ומתחזקים את אמצעי יישור השיניים?

בדרך כלל, לפני שמתחילים בתהליך יישור שיניים יש צורך בניקוי חלל הפה אצל שיננית מוסמכת. לאחר מכן תתבצע בדיקה של רופא שיניים כדי לבחון את מצב הפה ולאתר מפגעים שעלולים להכשיל את הטיפול, כמו דלקות חניכיים או עששת. בבדיקה הזאת ככל הנראה יתבצע גם צילום CT או רנטגן לבחינה מעמיקה יותר של הפה.

בשלב השני, האורתודונט יכין תבנית גבס של מבנה הפה שלכם, כדי להתאים את אביזרי היישור שבהם ישתמש. לאחר מכן הוא יתקין את האביזרים האלו בפה בהליך פשוט שאינו דורש הרדמה ולא כרוך כמעט בכאבים.

כמה זמן אורך יישור שיניים ולמה לצפות במהלכו?

משך הטיפול ליישור שיניים הוא מאוד אישי ומשתנה מאדם לאדם, בהתאם למצב השיניים ולאופן שבו הן מגיבות לטיפול. עם זאת, הממוצע עומד על בין שנה וחצי לשנתיים. לאחר התקנת אמצעים ליישור שיניים אתם עלולים להרגיש לחץ על השיניים, רגישות וקשיים באכילה, אולם הם צפויים לחלוף לאחר מספר ימים, כאשר הגוף יתרגל לאביזרים הללו.

לאורך הטיפול יהיה עליכם להקפיד לבקר אצל האורתודונט במועדים שייקבעו על ידו, כדי לחזק את הגומיות ולעקוב אחר קצב ההתקדמות. יש להקפיד להגיע למרפאה במועדים שנקבעו ולגלות רצינות ואחריות לאורך התהליך.

איך אפשר להבטיח את הצלחת הטיפול?

כל טיפול שיניים ובייחוד טיפול ארוך ומתמשך כמו יישור שיניים, דורש מחויבות רבה גם מצד המטופל. כדי שהתהליך יצליח, עליכם להימנע ממאכלים שעלולים לפגוע באיכות אמצעי היישור, כמו מזונות קשים מאוד, גרעינים שונים או מסטיקים.

בנוסף, יש לבצע טיפולי שיננית אחת לכמה חודשים ולצחצח שיניים כפי שהצוות הרפואי הנחה אתכם. שימו לב לכל מצב שבו מתפתחת דלקת חניכיים, שגורמת לדימום בעת הצחצוח, כמו גם לנסיגת חניכיים. בכל מקרה כזה יש ליצור קשר מיד עם האורתודונט או עם רופא השיניים שלכם.