הדרך להשתלת שיניים ולשיפור מראה החיוך רצופה בטיפולים מקדימים שנועדו להבטיח את בטיחות הטיפול, היעילות שלו וכמובן מידת ההצלחה שלו לאורך זמן. לאורך כל הדרך הזאת, המטרה שלנו היא לעשות הכול כדי להבטיח שהשתלים ייקלטו כמו שצריך בחלל הפה – וגם ישמשו אתכם למשך שנים ארוכות – בתקווה שאפילו לכל החיים.

לכן, במקרים רבים לפני התקנת השתלים בפועל נצטרך טיפול נוסף – בייחוד אם מדובר בשחזור של שיניים בלסת העליונה. הטיפול הנפוץ ביותר בהיבט הזה הוא הרמת סינוס שהוא למעשה השתלת תחליף עצם בלסת העליונה. אם המושגים האלו מפחידים או מבלבלים אתכם – זה מובן ונפוץ ביותר.

במאמר הבא ננסה לעשות לכם קצת סדר בתהליך – ראשית נבין מהם הסינוסים ולמה הם מיועדים, באילו מקרים נדרש טיפול ל"הרמה" שלהם ואיך הוא מתבצע בפועל. אנחנו מקווים שאחרי קריאת השורות האלו תגיעו לטיפול כשאתם מכירים אותו יותר וחוששים ממנו פחות:

מהם הסינוסים?

הסינוס המקסילרי הינו חלל פנים אנטומי הממוקם מעל הלסת העליונה ומעל שורשי השיניים, משני צדדי האף, אשר גדל בנפחו עם העלייה בגיל. במקרים מסוימים קיים חוסר עצם באזור אחורי בלסת העליונה, באזור המלתעות והטוחנות, ועל מנת להתקין שתלים דנטליים יש צורך בהשתלת עצם בסינוס. זיהומים ודלקות עלולים להיווצר כאשר מחדירים שתל דנטלי דרך עצם לא מספקת אל תוך חלל הסינוס, מה שעשוי להביא לכישלון השתל. על כן ישנה משמעות קריטית בעיבוי כמות העצם באזור, קודם להחדרת השתל.

ניתוח להרמת סינוס

הרמות סינוס, הינן פעולות כירורגיות המתבצעות עקב ספיגה ואובדן עצם בלסת העליונה, שם ממוקמים הסינוסים המקסילריים, המיועדת לצורך הגבהת העצם הקיימת, זאת על מנת להכין קרקע אופטימלית להשתלת שיניים מוצלחת. במהלך הרמת הסינוס, מבצעים דחיקה של רירית הסינוס כלפי מעלה, ויוצרים חלל בינה לבין רצפת הפה. החלל שנוצר מהווה את הקרקע להצבת תחליף העצם אשר באמצעותו תתאפשר החדרה מדויקת ומבוקרת של השתל הדנטלי במהלך ההשתלה.

הרמת סינוס פתוחה או סגורה? כך תדעו איזה טיפול מתאים לכם

השלב הראשון בכל תהליך של הרמת סינוס יהיה צילום CT ובחינה מעמיקה של מצב בריאות הפה של המטופל. זהו שלב חיוני להצלחת התהליך שמבוצע במרפאת השיניים בדרך כלל על ידי מומחה לשיקום הפה, פריודונט (מומחה לרפואת חניכיים) או כירורג פה ולסת.

בפגישה הזאת בקליניקה, הרופא ימליץ על השלב הבא בתהליך – שבדרך כלל יהיה הרמת סינוס באחת משתי שיטות – פתוחה או סגורה. אם נסכם במשפט את ההבדל בין השתיים – הרי שהרמת סינוס סגורה בדרך כלל מבוצעת במקרים קלים יותר, כאשר הטיפול פשוט, מהיר יותר ועם פחות תופעות לוואי. הטיפול הזה כולל חתך קטן ביותר ויש לכך יתרונות רבים – אך גם חיסרון בולט – הרופא פחות יכול לראות את האזור שבו הוא מנתח ולכן הטיפול יכול להיות מעט מסוכן יותר במקרים מסיומים.

מנגד, השתלת סינוס פתוחה, כפי שבטח ניחשתם, היא הליך מורכב יותר שבו גם הפתח שמבצעים לקראת הניתוח יהיה גדול יותר.

אז מהם ההבדלים הנוספים בין שתי השיטות ואיך מתבצע הטיפול הזה בפועל? כדי להבין זאת יותר לעומק, בואו נכיר קצת יותר את הרמת הסינוס הפתוחה והסגורה. הנה כל המידע שחשוב לדעת על שתי הטכניקות האלו לפני שנכנסים לטיפול בקליניקה:

הרמת סינוס פתוחה 

 תבוצע במקרים בהם  חוסר העצם הקיים הוא רב. במהלך הרמת סינוס פתוחה,  מבצעים חלון בחלק האחורי של הלסת העליונה דרכו מבצעים השמה של עצם, או תחליף עצם. כתלות בכמות העצם שנשארה, מחליטים האם ניתן באותה פעולה גם להחדיר שתלים, או להמתין עם ההחדרה עד  להחלמה של אזור ההשתלה. 

זמן ההחלמה 

 זמן ההחלמה לאחר הרמת סינוס פתוחה נע בין 4-6 חודשים, עד סיום תהליך קליטת העצם בלסת, על ידי הגוף. לאחר שלב זה יוחדרו השתלים, ובסיום תהליך התייצבותם יונחו הכתרים ויבוצע השחזור הסופי של השיניים.

לרוב הליך הרמת הסינוס מתבצע בהרדמה מקומית, ולאחריו המטופל צפוי לחוש נפיחות אזורית בלבד, למשך ימים בודדים. בימים אלו, על המטופל להימנע מפעילות גופנית מאומצת. ביום ביצוע ההרמה, ייתכנו כאבים מקומיים קלים ותחושת אי נוחות. בנוסף לכך, מספר שבועות לאחר הרמת סינוס פתוחה, מומלץ להימנע מאכילת מזונות מוצקים.

סיכונים 

כמו בכל פעולה כירורגית/ניתוחית ישנו חשש להתפתחות דלקת מקומית. כמו כן, ישנו סיכוי לפגיע בחלל הסינוס, וקשיי קליטה של העצם המושתלת כתוצאה מדלקות חוזרות.

על מנת להקטין סיכונים עד למינימום, ולמקסם את הצלחת תהליך שיקום הפה, מומלץ לבצע את הפעולות הללו על ידי רופא שיניים מומחה חניכיים והרמות סינוס, אשר יבטיח טיפול מוקפד ומקצועי, ויהיה ערב להצלחתו של התהליך בצורה האופטימלית.

הרמת סינוס סגורה

 מתבצעת כאשר חוסר העצם הוא מינימלי, ניתן להרים את רצפת הסינוס על ידי שימוש בחלל השתל הייעודי, דרכו מכניסים עצם או תחליף עצם לתוך חלל הסינוס. במקרים אלו, הרמת הסינוס והחדרת השתל יבוצעו בפעולה אחת, ללא צורך בהמתנה להחלמת אזור ההשתלה.

זמן ההחלמה 

זמן ההחלמה לאחר הרמת סינוס סגורה הינו אינדיבידואלי אך עשוי להמשך כשבוע עד עשרה ימים, לאחריהם תדרשו להגיע לביקורת במרפאה, בה הרופא יעריך את מצב וקצב התקדמות ההחלמה במקום הניתוח, ובמידת הצורך יסיר גם את התפרים. ייתכן והמטופל יחוש כאב מקומי, נפיחות ודימום מהנחיריים, כל אלה יחלפו תוך ימים בודדים. ברוב המקרים הרופא ימליץ על שימוש בתרסיס מי מלח לאף, על מנת לשמור על הלחות בחלל האף, ולעיתים יעניק מרשם לטיפול אנטיביוטי נגד זיהומים. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת להיות בטוחים שהתופעות מקובלות לאחר הניתוח, ושמצבכם תקין.

סיכונים

לתהליך הרמת סינוס סגורה סיכויי הצלחה גבוהים, יחד עם זאת וכפי שצוין לעיל, כמו בכל פעולה כירורגית ישנם סיכויים להתפתחות דלקת מקומית, או זיהום. מומלץ להימנע לחלוטין מעישון וקינוח אף עד החלמה מלאה, זאת מאחר וקיים סיכון לקריעת הממברנה, היא מעטפת חלל הסינוס ודחיית תחליף העצם.

חשוב לציין כי לאנשים הסובלים מסכרת לא מאוזנת או סינוסיטיס כרוני מומלץ להימנע מטיפול הרמץ סינוס, ולהתייעץ עם רופא מומחה לגבי חלופות טיפוליות אפשריות, מומלצות על פי מצבם הבריאותי, ועל פי מצב השיניים.

הרמת סינוס באמצעות בלון

כיום קיים פיתוח מהפכני לניתוח הרמת סינוס, אשר באמצעותו נמנעים מפתיחת חלון רחב בצד העצם, כפי שהיו מבצעים בעבר, על מנת לבצע את הרמת הסינוס. שיטת MIMBE, שפירושה, הרמת סינוס באמצעות בלון עם התערבות מינימלית, פותחה על ידי דר' כפיר אפרים בשנת 2003. בשיטה זו, הרופא אשר מבצע את ההליך, קודח קדח קטן מאוד תחת העצם, דרכו הוא מחדיר לחלל הסינוס בלון זעיר (אשר משמש לביצוע צנתורים). לאחר החדרת הבלון, הרופא מנפח אותו, על מנת ליצור היפרדות של הרירית, ולעלייתה כלפי מעלה. הרמת הסינוס בשיטה זו מתבצעת ללא מגע יד הרופא, ומבלי לבצע פתיחה של חלון רחב בצד עצם הלסת. לאחר הרמת הרירית, הרופא ישלוף החוצה את הבלון, ויחדיר עצם כתושה (אותה יחליף בהמשך ברקמת עצם חדשה המעגנת את השתלים באופן יציב וחזק), בדומה להרמת סינוס בשיטה הרגילה.

כאשר משתמשים בשיטה זו להרמת סינוס, ניתן במרבית המקרים לבצע עוד באותו היום את עיגון השתלים הדנטליים במקומם, וכך מתקצר התהליך הכולל, אשר בעבר הצריך מהמטופל להגיע למרפאה למספר פגישות טיפוליות על מנת לסיים את תהליך ההשתלה. במקרים אלו המטופל יקבל גשר או לחלופין שיקום קבוע חלופי בתוך זמן קצר יחסית מיום ביצוע ההרמה. יחד עם זאת, במידה והוחדרו השתלים ביום הרמת הסינוס, לא ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד, ולהניח גם את הכתרים, אלא יש צורך בהמתנה לקליטתם ולהשלמת תהליך בניית העצם.

ממחקרים עולה כי סיכויי הצלחתה של שיטת הרמת סינוס באמצעות בלון, בתהליך השתלת שיניים זהים להרמת סינוס בשיטה הרגילה, וכן שבאמצעותה המטופל סובל מפחות כאבים ופחות נפיחות.

הרמת סינוס בשיטת IRaise.

שיטת IRaise  להרמת סינוס, הינה שיטה זעיר פולשנית, להוספת עצם בסינוס. בשיטה זו משתמשים בשתל פטנט אשר דרכו מוזרמת עצם. הדבר חוסך את הצורך בהרמת סינוס פתוחה.

כיצד פועלת השיטה?

רופא השיניים קודח חור קטן המגיע עד רצפת הסינוס. אל החור שנוצר מוברג שתל הפטנט, אשר דרכו מחדיר הרופא את חומר העצם דרך החלל שבשתל, עד למילוי הסינוס והרמתו כפי הנדרש.

השימוש בשיטה זו פשוט באופן יחסי, קל לביצוע ונמשך כ – 25 דקות. בשיטה זו אין איסור או הגבלה על טיסות כמו ההגבלות הקיימות בהרמת סינוס בשיטה הפתוחה.

הכנות לקראת ניתוח הרמת סינוס

 טרם ביצוע ניתוח הרמת סינוס על המטופל לעבור צילום CT, הממחיש לרופא המנתח את האנטומיה של הסינוסים באופן מדויק,  צורתם, גובהם ועומקם ולעיתים אף פתולוגיות קיימות, אשר לא היו מתגלות באופן אחר. כמו כן, הצילום מאפשר לרופא לבחון את כמות העצם אותה ניתן לנצל ואת איכותה. בעזרת הצילום הרופא יערוך אבחנה מדויקת בנוגע לאפשרות ביצוע הניתוח, ולעיתים אף לבצע אינדיקציה לאי ביצועו.

הנחיות לפני ביצוע ניתוח הרמת סינוס

 מכיוון שנוכחותם של חיידקים ואבנית מגדיל את הסיכוי להתפתחות זיהום, לאחר ניתוח להרמת סינוס, יש לעבור ניקוי אבנית מקצועי אצל שיננית, כחודש וחצי חודשיים לפני מועד הניתוח המתוכנן.

אחרי הרמת הסינוס: הנחיות ודגשים שחשוב להכיר

מידת המיומנות, המקצועיות והדיוק של הרופא המטפל תקבע במידה רבה את הצלחת הטיפול והליך ביצוע השתלים בכללותו. עם זאת, חשוב לזכור שגם למטופל עצמו יש אחריות רבה שתשפיע על הצלחה או כישלון של הטיפול.

כדי לעשות זאת, יש לעקוב במדויק אחרי ההוראות שניתן לכם במרפאה. בשעות שאחרי הטיפול יש להימנע מאכילה, שתייה ונשיכה של הלשון והחניכיים עד לחזרת התחושה לאזור. עם חזרת התחושה לפה עלולים להופיע כאבים ואי נוחות ולכן מומלץ להצטייד במשככי כאבים. יש גם לזכור ליטול אנטיביוטיקה במועדים שנקבעו – אם הורנו לכם לעשות זאת.

בנוסף, בימים שאחרי הטיפול חשוב להימנע מעישון, צריכת אלכוהול, פעילות גופנית מאומצת, קינוח אף, טיסה או צלילה. כל אלו יעזרו לשמור על האזורים הרגישים שנותחו וימנעו סיבוכים או תופעות לוואי שעלולות להאריך את משך ההחלמה ואת זמן הטיפול לשחזור השיניים.

חשוב לזכור להגיע למרפאה לביקורות במועדים שנקבעו וכן לדווח על כל התפתחות חריגה ולא צפויה כמו דימום מסיבי שלא חולף לאחר כמה שעות או ימים, נפיחות שהולכת ומתעצמת, עלייה בחום הגוף או תחושת "דופק" בפנים באזור הטיפול. כל אלו עלולים להצביע על נוכחות דלקת באזור ולכן מחייבים עדכון מהיר של המרפאה והתערבות רפואית בהקדם.

 מיהו המומחה המבצע ניתוחי הרמת סינוס?

ניתוח הרמת סינוס, אשר הינו הליך כירורגי עדין, מומלץ לעבור אצל מומחה למחלות חניכיים, אשר לו המקצועיות והמיומנות, וכן מיומנות ושליטה טובה בטכניקות כירורגיות אשר נרכשו במהלך לימודי ההתמחות בפריודונטיה.