השתלת שיניים ביום אחד - מתי זה אפשרי ואיך עושים את זה

כשעולה הצורך בהשתלת שיניים, ברוב המקרים התהליך המורכב יתבצע בשני מפגשים לפחות. בראשון מתקינים את השתלים, שמהווים למעשה את השורש של השן, ורק לאחר כמה חודשים מבצעים שיקום קבוע באמצעות כתרים קבועים שמחליפים את חלקה הנראה לעין. בין הטיפולים ככל הנראה ייעשה שימוש בשיניים זמניות, ברוב המקרים תותבות זמניות. זאת כדי לאפשר לרופא לבחון האם השתל נקלט כראוי לפני הנחת הכתרים הקבועים.

בשנים האחרונות, הודות להתפתחות טכנולוגית בתחום השתלים, ניתן לבצע את התהליך הזה גם במפגש אחד וללא תקופת ההמתנה הזאת. השיטה החדשה נקראת "העמסה מידית", והיא מאפשרת להתקין גם את השתלים וגם את הכתרים באותו הטיפול. עם זאת, חשוב להבין כי זה לא "פתרון קסם" המתאים לכל אחד. הנה כל מה שחשוב לדעת על השתלת שיניים ביום אחד.

למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד?

כדי לבצע השתלת שיניים ביום אחד, יש לעמוד במספר תנאי סף חשובים ביותר. בחלק מהמקרים של הרס השן, העצם שמחזיקה אותה נהרסת במידה שמחייבת השתלת עצם. כדי לבצע השתלה ביום אחד, ראשית חשוב לוודא כי באזור הפגוע נשארה מספיק עצם שתתמוך בשן – ושהעצם הזאת תהיה מספיק צפופה ואיכותית. את מצב העצמות בוחנים בצילום CT לפני הטיפול.

בנוסף, הטיפול מתאים למטופלים שלא סובלים מחריקת שיניים בלילה, שאינם מעשנים או סובלים ממחלת הסוכרת שמשפיעה על משך ההחלמה מהטיפול וסיכויי ההצלחה. ישנם גם מכשולים נוספים שעלולים למנוע מכם להימצא מתאימים לטיפול, ולכן חשוב לבצע את האבחון אצל רופא מומחה ומיומן המנוסה בשחזור הפה בשיטה הזאת.

כיצד מתבצעת השתלת שיניים ביום אחד?

זהו הליך מורכב יותר מהשתלת שיניים בשיטה המסורתית, אשר דורש מיומנות, רגישות וניסיון רב מצד הרופא המטפל. הוא מתבצע בהרדמה מקומית ומשכו תלוי בפרמטרים שונים, כמו כמות השתלים והכתרים הנדרשים, כמו גם שיטת הטיפול הספציפית שתיבחר.

בהשתלת שיניים מהירה, מחדירים את השתל, שכאמור מהווה את הבסיס לשן, אל החניכיים ומשאירים את הקצה שלו חשוף. לאחר מכן, הרופא ילביש על הקצה של השתל את התותב שנבחר, ברוב המקרים יהיה מדובר בכתר זמני המוכן מראש.

אחת השיטות הבולטות בתחום הזה נקראת All On 4, ובה מחדירים ארבעה שתלים בזווית של 45 מעלות ועליהם מחדירים מערכת של שיניים שמוברגות על גבי השתלים ולא ניתן לשלוף אותן. לשיטה זו יש סיכויי הצלחה גבוהים, גם אל מול השיטות המסורתיות להשתלת שיניים.

האם התהליך הזה מסוכן?

כמו בכל ניתוח בחלל הפה, גם אחרי הטיפול הזה אתם עלולים לסבול מנפיחות, דימום או כאב מקומי. חשוב לזכור כי התסמינים האלו הם זמניים וצפויים לחלוף לאחר כמה ימים. עם זאת, קיים גם סיכון לזיהום ולכך שהשתל לא ייקלט כראוי בפה. לכן יידרש מעקב קפדני של הרופא המטפל בתקופה שלאחר הניתוח.

כיצד ניתן להבטיח את הצלחת הטיפול?

הדבר החשוב ביותר שיש להקפיד עליו אחרי טיפול כזה הוא שמירה על השיניים. יש להימנע מלאתגר אותן באמצעות אכילת מזונות קשים ולהשתדל לאכול כמה שיותר מאכלים רכים ונוזליים. יש לשמור על תפריט כזה לתקופה של לפחות חודש וחצי כדי לשפר את סיכויי הקליטה של השתלים בפה.

בנוסף, יש להימנע מעישון בתקופה הזאת ולהקפיד לצחצח את השיניים והחניכים בעדינות ובהתאם להנחיות הרופא המטפל. ייתכן כי תידרשו גם לשטוף את הפה עם נוזל ייעודי וליטול אנטיביוטיקה למניעת זיהום. אולם בהיבט הזה תקבלו הנחיות מפורטות יותר מהרופא לאחר הניתוח ובהתאם למצב הבריאותי שלכם. השתדלו להגיע לביקורות במרפאה במועדים שנקבעו ולמלא אחר הוראות הצוות המטפל במלואן.