השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X  תחום שיקום הפה ברפואת השיניים, מציע כיום הודות לטכנולוגיות מתקדמות וחומרים איכותיים, מגוון עשיר של אפשרויות להתאמת הכתרים הטובים ביותר עבור המטופל. שלא כמו בעבר, כיום ישנם כתרים עמידים במיוחד המספקים תוצאות אסתטיות ברמה גבוהה מאוד. אך מהו כתר? מתי נהוג להניח כתר על שן ואיך בוחרים את סוג הכתר הנכון?

  מהו כתר?

  הכתרים המלאכותיים הינם אביזרים דנטליים המשמשים תחליף לכתרים הטבעיים של השן, והם מסייעים לשיקום הפה ולהחזרתו לתפקוד. הכתר מהווה כיסוי לשן הפגועה, והוא עוטף אותה מכל צדדיה, כשמטרתו למנוע את התפוררות השן המקורית ושבירתה.

  לשיניים שלנו שלושה חלקים:

  • כותרת השן – כותרת השן הינו החלק בפה הבולט מהחניכיים, נראה לעין ומכוסה אמייל.
  • שורש השן – הוא החלק הסמוי מן העין ונמצא בתוך עצם הלסת.
  • צוואר השן – הוא החלק המחבר בין השורש וכותרת השן.

  לאחר שהשן עוברת הרס משמעותי, שאינו מאפשר שחזור פשוט של השן, רופא השיניים יבחר לשחזר את השן באמצעות כתרים מלאכותיים המונחים על כותרת השן ומגינים עליה מפני עומסי לעיסה, חדירה של עששת וזיהום. במרבית המקרים, הנחת כתר היא השה האחרון בשיקום השן לאחר טיפול שורש או טיפול נרחב אחר.

  מתי משתמשים בכתרים?

  בכתרים משתמשים בעיקר במקרים הבאים:

  • שיניים פגומות/שבורות/חלשות עקב חבלה או עששת חמורה, יכוסו על ידי רופא השיניים בכתר.
  • שן שעברה טיפול שורש מסיבי, איבדה חומר שן רב ונותרה עם דפנות דקים במיוחד, עליהם יש להגן מפני שבירה, תכוסה בכתר מלאכותי.
  • שימוש אסתטי לכתר – שן אשר מסיבות שונות החליפה צבעה והאפירה (בעיקר מדובר על שיניים קדמיות). הכתרים ישמשו אותנו על מנת להשיב רצף אסתטי נעים למראה.
  • הרכבת כתרים הינה השלב האחרון בתהליך השתלת שיניים. לאחר החדרת שתלים דנטליים יונחו עליהם כתרים אשר יעניקו מראה ותפקוד של שיניים טבעיות.
  • כתרים טרומיים משמשים ברפואת שיניים לילדים להגנה על שיני חלב שעברו טיפול.
  שלבי הנחת כתר

  כיצד מתאימים את הכתר לשן?

  ישנה חשיבות רבה טרם התקנת הכתרים, להשלים הליכים טיפוליים ובהם ניקוי עששת, טיפול שורש ולעיתים במידת הצורך לדאוג גם לבריאות החניכיים הסמוכות. כך, נגדיל את סיכויי הצלחת שחזור השן באמצעות הכתר לשנים רבות. כמו כן, חלק משמעותי מעבודת רופא השיניים היא להשיג התאמה מדויקת של יתרת השן ואזורי החיבור שלה עם הכתר. התאמה איכותית ומוקפדת, תאריך את חיי הכתר בפה.

  תהליך התאמת הכתר (לשן בודדת), אורך כמספר פגישות, במהלכן מגיע המטופל למרפאת השיניים כדי להעתיק את הממדים באופן מדויק, ולהתאים לו כתר זמני. הכתר הזמני, חלש מהכתר הקבוע, ואינו מאפשר לעיסה של מזונות קשים, וכן נוטה לצבור חיידקים ביתר קלות. את הכתר הקבוע מייצרים במעבדת שיניים, על פי המידות והוראות הרופא, כאשר הוא חוזר לתיקונים עד להתאמה מדויקת ולשביעות רצונו של המטופל. כתר שלא יותאם באופן מדויק, עלול לגרום לדלקות בחניכיים, לנסיגת חניכיים ולפגיעה במראה האסתטי.

  האם הנחת כתר כואבת?

  הנחת הכתר הוא השלב האחרון בטיפול בשן חולה. בשלב זה השן אינה דורשת טיפולים נוספים, הכתר הוכן לפי מידות מדויקות והאזור אינו סובל מדלקת או עששת. הרופא יניח את הכתר רק לאחר שהוא יבחן את השן ויוודא שאכן אין כל צורך בהליכים נוספים. בהנחת הכתר אין מעורבות של החניכיים, עצבי השן או רקמות אחרות ולכם הפעולה אינה כואבת כלל או כלל. תיתכן תחושת לחץ קלה כאשר רופא השיניים מדביק את הכתר אל השן אך זו רגעית ואינה מסבה חוסר נוחות רב, וודאי שלא כאב.

  מהי הארכת כותרת?

  פרוצדורה כירורגית רפואית נפוצה היא הארכת כותרת השן, שנועדה לחשוף את שולי השיניים הן מסיבות אסתטיות והן מסיבות שיקומיות. לרוב מדובר בטיפול מקדים לביצוע כתרים בשיניים, במקרים שבהם לא ניתן לשחזר את השן באמצעות סתימה. מדובר במקרים שנובעים לרוב משן חבולה, שן לאחר טיפול שורש או עששת רחבה. הארכת הכותרת נועדה בעיקרה לשקם את השן, להאריך את חייה ולשמר אותה לטווח הארוך בחלל הפה. מטרתה העיקרית של פעולת הארכת כותרת היא להאריך את חיי השן שהכותרת שלה הרוסה, ולאפשר לה לתפקד בחלל הפה לזמן רב.

  במהלך הטיפול, אשר מתבצע תחת אלחוש מקומי, הפריודונט מפשיל את שולי החניכיים ומסיר בצורה מבוקרת רקמת חניכיים ועצם, תוך חשיפת חומר שן בריא. פעולה זו מאפשרת לרופא המטפל לייצר כתר עם חביקה של שוליים בריאים. בצורה זו המטופל יכול לשמור על הגינה טובה בשולי הכתר וכך להפחית מצב של הצטברות פלאק, וסיכון נמוך יותר לעששת בשולי הכתר.

  מומלץ לבצע הארכת כותרת אצל רופא פריודונט מיומן ומקצועי, שכן חשוב מאוד לא לפגוע בשורש השן במהלך הפעולה, ולמקם את החניכיים במיקום מדויק, מלבד השגת המטרה העיקרית של הפעולה – השגת אורך מספק לכותרת השן.

  מהם סוגי הכתרים הנמצאים בשימוש?

  כיום קיימים סוגים שונים של כתרים, הנבדלים זה מזה בהרכבם ובשיטות ייצורם ובהתאמתם לאזורים שונים בקשת השיניים. מלבד האסתטיקה של הכתרים, ישנה חשיבות רבה לאיכותו של הכתר, שכן הוא בא במגע עם המזון והשתייה, ועם חומרים נוספים אשר משפיעים עליו. על כן, בחירת כתר איכותי אשר יתאים למבנה לסת המטופל, חשובה ומשמעותית בהבטחת טיפול שיניים שיקנה למטופל אפשרות להתנהל בטבעיות כאילו מדובר בשיניו המקוריות, וכן תוצאה אסתטית למראה. סוגי הכתרים הנמצאים בשימוש היום הם:

  כתר חרסינה מאוחה למתכת (PFM)

  כתר נפוץ, חזק ופשוט יחסית להכנה. בתוך הכתר ישנה כיפה העשויה מתכת אצילית או חצי אצילית המצופה חרסינה בגוון ובצורת השיניים הסמוכות. השילוב בין חוזקה של המתכת לתכונות האסתטיות של החרסינה מאפשר ליצור כתר עמיד בעל נראות טובה. כתרים אלו ככל הנראה היו הנפוצים ביותר בשימוש עד לפיתוחם של כתרים מודרניים יותר ובעלי איכות גבוהה יותר ואסתטיקה מוקפדת יותר. כיום, ניתן להרכיב כתרים אלו עבור מי שמחפש פתרון זול יחסית באיכות טובה. עם זאת, כדאי לזכור כי אורך חייהם של כתרי חרסינה מאוחים למתכת קצר יחסית לכתרים מודרניים וכיום ישנן פתרונות טובים יותר מבחינה אסתטית, במיוחד לשיניים קדמיות.

  כתר חרסינה מלאה

  כתר העשוי מחרסינה קרמית דחוסה בתהליך ייחודי. כתרים אלו מציעים תוצאות מצוינות מבחינה אסתטית. מסיבה זו, הם מאוד מתאימים לשיקום שיניים קדמיות. מכיוון שהכתר אינו מכיל מתכת כלל הוא מתאים במיוחד למי שרגיש למתכות. עם זאת, מכיוון שבהכנת כתרים אלו נדרש תהליך עיצוב נרחב של השן המקורית, הדבר לא תמיד מתאפשר במקרים בהם יש הרס משמעותי של השן.

  כתר יצוק

  כתר איכותי, ועמיד לאורך שנים, עשוי ממתכת ללא ציפוי, ועל כן מתאים לשיניים אחוריות בלבד. כתרים אלו היו נפוצים בעבר טרם פיתוחם של כתרים אסתטיים יותר. כיום עדיין ישנו שימוש בכתרים אלו עבור מטופלים שזקוקים לכתר חזק ועמיד לשיניים האחוריות בתקציב השווה לכל כיס.

  כתר גלוונו/כתר קפטק

  כתרים שעשויים משכבת זהב 24 קראט ומכוסים בחרסינה. לכתרים אלו תאימות ביולוגית גבוהה בגוף האדם ותכונות אנטיבקטריאליות שהופכים אותם למתאימים במיוחד למי שסובל מדלקות חניכיים כרוניות. למרות היתרונות של כתרי גלוונו וקפטק הם אינם נפוצים בשימוש כיום בשל פיתוחם ש כתרים מודרניים בעלי יתרונות דומים ובאיכות גבוהה.

  כתר אקריל

  כתר אקריל עשוי מחומר פולימרי ומשמש ככתר זמני בלבד עד להנחת כתר קבוע. כתרים אלו משמשים למשל בשיניים קדמיות שלא ניתן להשאיר ללא כתר לאחר טיפול גדול מסיבות אסתטיות. סיבה נוספת לשימוש בכתר זמני היא לתת לשן שטופלה זמן להחלים טרם הנחת כתר קבוע. כתרים אלו חייבים החמה במועד שנקבע על ידי רופא השיניים שכן הן אינם חזקים ועמידים כמו כתר קבוע.

  כתר טרומי

  כתר המשמש ברפואת השיניים לילדים להגנה על שן חלב שעברה טיפול. שיני החלב אצל ילדים לרוב לא זקוקות לטיפול והקונצנזוס הוא התערבות מינימלית ורק במקרים בהם אין ברירה אלא לטפל בשן החלב. במקרים אלו, רופא השיניים יכול להמליץ על הנחת כתר טרומי כדי לשמור על השן החלבית במקומה עד לבקיעת השן הקבועה.

  כתר זירקוניה טהור

  זירקוניה (זירקוניום אוקסיד) הוא חומר דמוי יהלום, חזק מאוד, עמיד במיוחד ובעל תאימות ביולוגית גבוהה בגוף האדם. הזירקוניה מיוצרת בתהליכים מתקדמים להשגת שקיפות וקשיחות גבוהים מאוד. כתרים אלו נחשבים לחזקים ביותר מבין כל סוגי הכתרים בשימוש, הם מתאימים לשיניים אחוריות הנושאות עומסי לעיסה כבדים ואפילו למי שסובל מחריקת שיניים (ברוקסיזם).

  כתר זירקוניה טהור עשוי ממקשה אחת של זירקוניה, הנחרטת במעבדת שיניים ללא מגע יד אדם, אלא על ידי ציוד רובוטי משוכלל, וזאת על ידי תכנון תלת ממדי והדמיה של מבנה השן המקורית. בדרך זו משיגים רמת דיוק אופטימלית בהתאמה למבנה לסת המטופל. הגוון הטבעי של הזירקוניה לרוב מספיק עבור תוצאות אסתטיות מצוינות בשיקום שיניים אחוריות מבלי לצפות אותן בחרסינה.

  כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה

  בסיס הכתר עשוי מכיפת זירקוניה, אשר מעליה כיסוי חרסינה. כתר מסוג זה משלב בין העמידות הגבוהה של הזירקוניה, לבין המראה האסתטי שיוצרת החרסינה ונחשב לפתרון הדנטלי המתקדם והאיכותי ביותר, מבין כתרי החרסינה. הכתר חזק מאוד ועמיד בפני שחיקה, והינו בעל התאימות ביולוגית גבוהה בגוף האדם. כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה מתאים במיוחד עבור שיקום שיניים קדמיות שכן לחרסינה שקיפות הדומה מאוד לשיניים הטבעיות ומאפשרת מעבר אור באופן דומה. כיסוי הכתר בשכבת חרסינה מאפשר להתאים את גוון השן שטופלה לשיניים הסמוכות לה וכך ליצור אחידות אסתטית. כתר הזירקוניה נחשב גם לכתר היוקרתי ביותר מבין הכתרים הקיימים בשוק רפואת השיניים.

  איך בוחרים את סוג הכתר?

  סוג הכתר נבחר על פי מספר פרמטרים כולל מיקום הכתר, הבריאות הדנטלית של המטופל ועלות הכתר. רופא השיניים לוקח בחשבון למשל האם מדובר על כתר בשיניים קדמיות בהן אסתטיקה חשובה במיוחד או שיניים אחוריות בהן חוזק הכתר הוא שיקול מרכזי. הרופא ימליץ למטופל על האפשרויות הרלוונטיות עבורו תוך שיקולי עלות ויחד, יבחר סוג הכתר שיונח על השן.

  במרפאת גל מומחים אנו מקפידים על רמת האיכות הגבוהה ביותר, ומשתמשים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, על מנת להקנות למטופלינו את רמת הטיפול הגבוהה ביותר, ועל כן משתמשים רק בכתרי זירקוניה וזירקוניה עם חרסינה.

  לכמה זמן מחזיק כתר? האם צריך להחליף כתרים?

  כתר איכותי שהורכב על ידי רופא שיניים מומחה, בעל ניסיון ורמה מקצועית גבוהה יוכל להחזיק מעמד כ-10 שנים ואף יותר. מרבית הכתרים יזדקקו להחלפה לאחר כ-6 שנים בהנחה שלא תתפתח בעיה כגון דלקת חניכיים חמורה באזור, תזוזה של הכתר בעקבות חבלה חזקה וכדומה.

  האם כתר צריך תחזוקה מיוחדת? איך שומרים על כתרים בשיניים?

  כל הגורמים המשפיעים על השיניים הטבעיות שלנו משפיעים גם על כתרים. כלומר עששת, דלקת חניכיים, תסמונת הפה היבש, בעיות בצפיפות עצם הלסת ועוד יכולים להשפיע על הכתרים. הדרך הטובה ביותר לשמור על כתר היא לשמור על היגיינה דנטלית נאותה ובריאות כללית טובה. חשוב להקפיד על תזונה המעודדת בניית רקמות בריאה, להימנע מעישון מוצרי טבק וצריכה מוגברת של אלכוהול, להמעיט בצריכת סוכרים ופחמימות ריקות וכמובן – להקפיד על צחצוח השיניים וניקוי תקופתי ע"י שיננית. כמו כן, חשוב להגיע לכל פגישות המעקב שנקבעו על ידי רופא השיניים לבדיקה, איבחון וטיפול בכל בעיה טרם החמרתה והשפעתה על הכתרים והשיניים הטבעיות.

   ד"ר גיא לוי מרפאת מומחים ורופאים לרפואת שיניים
  ד"ר גיא לוי מרפאת מומחים ורופאים לרפואת שיניים

  המרפאה ברחובות מורכבת מרופאים ומומחים בשלושה תחומיים מרכזיים ברפואת השיניים: טיפולי שורש, יישור שיניים ומומחי חניכיים מהמובילים בארץ.

  מאמרים נוספים בנושא אסתטיקה ושיקום הפה

  ד"ר גיא לוי

  מומחה לרפואת חניכיים