תחום שיקום הפה ברפואת השיניים, מציע כיום הודות לטכנולוגיות מתקדמות וחומרים איכותיים, מגוון עשיר של אפשרויות להתאמת הכתרים הטובים ביותר עבור המטופל.

לשיניים שלנו מבנה בעל 3 חלקים:

כותרת השן – כתר השן הינו החלק בפה הבולט מהחניכיים, נראה לעין ומכוסה אמייל.

שורש השן, הוא החלק הסמוי מן העין ונמצא בתוך עצם הלסת.

צוואר השן, הוא החלק המחבר בין השורש וכותרת השן.

הכתרים המלאכותיים הינם אביזרים המשמשים תחליף לכתרים הטבעיים של השן, והם מסייעים לשיקום הפה ולהחזרתו לתפקוד. הכתר מהווה כיסוי לשן הפגועה, והוא עוטף אותה מכל צדדיה, כשמטרתו למנוע את התפוררות השן המקורית ושבירתה.

מתי נשתמש בכתר?

לאחר שהשן עוברת הרס משמעותי, שאינו מאפשר שחזור פשוט של השן, רופא השיניים יבחר לשחזר את השן באמצעות כתרים מלאכותיים.
המקרים בהם נשתמש בכתרים מלאכותיים:

  • שיניים פגומות/ שבורות/חלשות עקב חבלה או עששת חמורה, יכוסו על ידי רופא השיניים בכתר, ויסייעו בשיקום שיניים קיימות.
  • שן שעברה טיפול שורש מסיבי, איבדה חומר שן רב ונותרה עם דפנות דקים במיוחד, עליהם יש להגן מפני שבירה, יכוסו בכתר מלאכותי.
  • שימוש אסתטי לכתר – שן אשר מסיבות שונות החליפה צבעה והאפירה (בעיקר מדובר על שיניים קדמיות). הכתרים ישמשו אותנו על מנת להשיב רצף אסתטי מקורי, נעים למראה.
  • הרכבת כתרים הינה השלב האחרון בתהליך השתלת שיניים. לאחר החדרת שתלים דנטליים יונחו עליהם כתרים אשר יעניקו מראה ותפקוד של שיניים טבעיות.

ישנה חשיבות רבה טרם התקנת הכתרים, להשלים הליכים טיפוליים ובהם ניקוי עששת, טיפול שורש ולעיתים במידת הצורך לדאוג גם לבריאות החניכיים הסמוכות. כך, נגדיל את סיכויי הצלחת שחזור השן באמצעות הכתר לשנים רבות. כמו כן, חלק משמעותי מעבודת רופא השיניים היא להשיג התאמה מדויקת של יתרת השן ואזורי החיבור שלה עם הכתר. התאמה איכותית ומוקפדת, תאריך את חיי הכתר בפה.

תהליך התאמת הכתר (לשן בודדת), אורך כמספר פגישות, במהלכן מגיע המטופל למרפאת השיניים כדי להעתיק את הממדים באופן מדויק, ולהתאים לו כתר זמני. הכתר הזמני, חלש מהכתר הקבוע, ואינו מאפשר לעיסה של מזונות קשים, וכן נוטה לצבור חיידקים ביתר קלות.

את הכתר הקבוע מייצרים במעבדת שיניים, על פי המידות והוראות הרופא, כאשר הוא חוזר לתיקונים עד להתאמה מדויקת ולשביעות רצונו של המטופל. כתר שלא יותאם באופן מדויק, עלול לגרום לדלקות בחניכיים, לנסיגת חניכיים ולפגיעה במראה האסתטי.

הארכת כותרת

פרוצדורה כירורגית רפואית נפוצה היא הארכת כותרת השן, שנועדה לחשוף את שולי השיניים הן מסיבות אסתטיות והן מסיבות שיקומיות. לרוב מדובר בטיפול מקדים לביצוע כתרים בשיניים, במקרים שבהם לא ניתן לשחזר את השן באמצעות סתימה. מדובר במקרים שנובעים לרוב משן חבולה, שן לאחר טיפול שורש או עששת רחבה. הארכת הכותרת נועדה בעיקרה לשקם את השן, להאריך את חייה ולשמר אותה לטווח הארוך בחלל הפה.

מטרתה העיקרית של פעולת הארכת כותרת היא להאריך את חיי השן שהכותרת שלה הרוסה, ולאפשר לה לתפקד בחלל הפה לזמן רב.

במהלך הטיפול, אשר מתבצע תחת אלחוש מקומי, הפריודונט מפשיל את שולי החניכיים ומסיר בצורה מבוקרת רקמת חניכיים ועצם, תוך חשיפת חומר שן בריא. פעולה זו מאפשרת לרופא המטפל לייצר כתר עם חביקה של שוליים בריאים. בצורה זו המטופל יכול לשמור על הגינה טובה בשולי הכתר וכך להפחית מצב של הצטברות פלאק, וסיכון נמוך יותר לעששת בשולי הכתר.

מומלץ לבצע הארכת כותרת אצל רופא פריודונט מיומן ומקצועי, שכן חשוב מאוד לא לפגוע בשורש השן במהלך הפעולה, ולמקם את החניכיים במיקום מדויק, מלבד השגת המטרה העיקרית של הפעולה – השגת אורך מספק לכותרת השן.

סוגי הכתרים

כיום קיימים סוגים שונים של כתרים, הנבדלים זה מזה בהרכבם ובשיטות לייצורם, וכן בסוג השיניים אותן הם עתידים לשקם.

מלבד העניין האסתטי של הכתרים, ישנה חשיבות רבה לאיכותו של הכתר, שכן הוא בא במגע עם המזון והשתייה, ועם חומרים נוספים אשר משפיעים עליו. על כן, בחירת כתר איכותי אשר יתאים למבנה לסת המטופל, חשובה ומשמעותית בהבטחת טיפול שיניים, שיקנה למטופל אפשרות להתנהל בטבעיות כאילו מדובר בשיניו המקוריות, וכן תוצאה אסתטית למראה.

כתר יצוק

כתר איכותי, ועמיד לאורך שנים, עשוי ממתכת ללא ציפוי, ועל כן מתאים לשיניים אחוריות בלבד.

כתר מתכת-חרסינה

כתר נפוץ, חזק ופשוט יחסית להכנה. בתוך הכתר ישנה כיפה העשויה מתכת המצופה חרסינה בגוון ובצורת השיניים הסמוכות.

כתר חרסינה

כתר זה משיג תוצאות מצוינות מבחינת האסתטיקה של הפה, שכן כולו עשוי מחומר קרמי הדומה בתכונותיו לשיניים הטבעיות. מסיבה זו, הוא מאוד מתאים לשיקום שיניים קדמיות. עם זאת, מכיוון שבהכנת כתרים אלו נדרש תהליך עיצוב נרחב של השן המקורית, הדבר לא תמיד מתאפשר במקרים בהם יש הרס משמעותי של השן.

כתר חרסינה מחובר לזירקוניה

בסיס הכתר עשוי מכיפת זירקוניה, אשר מעליה ישנה יציקת חרסינה. כתר מסוג זה משלב בין העמידות הגבוהה של הזירקוניה, לבין המראה האסתטי שיוצרת החרסינה.

כתר זירקוניה טהור 

נחשב לפתרון הדנטלי המתקדם והאיכותי ביותר, מבין כתרי החרסינה. הכתר חזק מאוד ועמיד בפני שחיקה, והינו בעל התאמה ביולוגית גבוהה לגוף האדם. הוא עשוי מיציקה אחת של זירקוניה, הנחרטת במעבדת שיניים ללא מגע יד אדם, אלא על ידי ציוד רובוטי משוכלל, וזאת על ידי תכנון תלת ממדי והדמיה של מבנה השן המקורית. בדרך זו משיגים רמת דיוק אופטימלית בהתאמה למבנה לסת המטופל. כתר הזירקוניה נחשב גם לכתר היוקרתי ביותר מבין הכתרים הקיימים בשוק רפואת השיניים.

במרפאת גל מומחים אנו מקפידים על רמת האיכות הגבוהה ביותר, ומשתמשים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, על מנת להקנות למטופלינו את רמת הטיפול הגבוהה ביותר, ועל כן משתמשים רק בכתרי זירקוניה וזירקוניה עם חרסינה.