השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X  ממה נגרמות שיניים צהובות ומה ניתן לעשות?

  שיניים לבנות, אסתטיות ונקיות הן סימן לבריאות ונעורים. אנחנו מקשרים מראה שיניים נעים לאטרקטיביות והקפדה על היגיינה ונראות ייצוגית. אך מה קורה כאשר השיניים מצהיבות? למה השיניים שלנו משנות את הגוון שלהן ולא נותרות לבנות ונאות לנצח? וחשוב מכך, מה אפשר לעשות עם שיניים צהובות?

  למה השיניים שלנו מצהיבות?

  שינויים בגוון של השיניים שלנו מתרחשים ממספר סיבות כשהראשונה היא כמובן – הזמן. עם הגיל, השיניים שלנו סובלות מבלאי טבעי, הן סופגות חומרים מצהיבים ולא מחלימות היטב כבניעורנו. למרבה הצער, בשלב מסוים, השיניים של רוב האנשים יתחילו לשנות את צבען מלבן ונאה לצהבהב. האם זה אומר שכולנו נידונו לחיות עם שיניים צהובות מגיל מסוים? וודאי שלא (על מה אפשר לעשות בהמשך) ויש כמובן גם סיבות אחרות שבגללן שיניים מצהיבות, למשל:

  • גנטיקה – ישנם אנשים שהשיניים שלהם רגישות באופן כללי יותר משל אחרים והם נוטים לסבול מהצהבה של השיניים אפילו בגיל צעיר ולמרות מאמצים לשמור על היגיינה דנטלית.
  • מזון מכתים – השיניים שלנו עשויות מחומר קשה ועמיד מאוד, הן יכולות לספוג עומסי לעיסה כבדים לאורך עשרות שנים אך הן אינן עשויות מאבן בלתי חדירה. חומר השן הוא נקבובי ויכול לספוג חומרים מסביבתו. צריכה מוגברת של משקאות ומזונות מכתימים כמו קפה ותה, פירות יער ויין אדום עלולים להכתים את השיניים עם הזמן.
  • עישון – רעה חולה בפני עצמה כמובן אך גם כזו המשפיעה על השיניים. עישון סיגריות (וצריכת כל מוצרי הטבק באופן כללי) גורמת לא רק לבעיות חניכיים ושיניים חמורות אלא גם מכתימה אותן. כתמים צהובים המכונים "כתמי ניקוטין" מופיעים על השיניים לאחר זמן קצר וקשה מאוד להסירם.
  • תרופות מסוימות – ישנן תרופות מסוימות אשר בנטילה קבועה עלולות לגרום לשינויים בגוון של השיניים.

  מה עוד עשוי לגרום לשינויים בגוון של השיניים?

  מעבר לסיבות שמנינו, ככל הנראה הסיבה העיקרית לשיניים צהובות היא עששת. חוסר הקפדה על היגיינה דנטלית נאותה תגרום לשיניים שלנו להצהיב. חיידקים בחלל הפה מתרבים כל הזמן, ללא ניקוי יסודי של השיניים מידי יום, שימוש בחוט דנטלי והקפדה על תזונה דלה בסוכרים ופחמימות ריקות החיידקים יתרבו ללא בקרה יהרסו את השיניים. פלאק יצטבר על השן, ישנה את הגוון שלה לצהוב ויכתים את השיניים בכתמים. בנוסף, כאשר מתפתחת עששת השן עלולה לשנות את צבעה לגוון אפרפר שמעיד על חולי של השן. למרות שיש יותר מסיבה אחת לשיניים צהובות , שמירה על היגיינה דנטלית היא הדרך הטובה ביותר לוודא שהשיניים שלנו יישארו לבנות, בריאות ונקיות לכמה שיותר זמן.

  איך אפשר להחזיר לשיניים את הגוון הלבן והיפה שלהן?

  אם למרות כל המאמצים שלנו השיניים בכל זאת התחילו להצהיב או אם בצעירותנו לא השכלנו לשמור על הבריאות הדנטלית שלנו אין זה אומר שאנחנו חייבים לחיות עם שיניים צהובות. רפואת השיניים מציעה כמה פתרונות מצוינים לניקוי השיניים והחזרת הגוון הנאה והבריא שלהן.

  הבהרת (הלבנת שיניים) באמצעים ביתיים

  רגע לפני שנגיע למה רופא השיניים יכול לעשות עבורנו, ניקח כמה רגעים לדבר על הלבנות שיניים ביתיות. נתחיל בכך שכל חומר שמשייף את השיניים כמו סודה לשתייה, מלח ואפילו מיץ לימון לא מומלצים לניקוי שיניים ביתי שכן ה הורסים את אמייל השן ויגרמו לנזק עתידי. מכאן נמשיך אל משחות שיניים מלבינות. ניתן להשתמש בהם יותר כמו טיפול תומך לאחר ניקוי יסודי של השיניים שכן הן לא מספקות תוצאות טובות במיוחד כשמדובר בשיניים צהובות.

  דרך נוספת להלבין את השיניים בביתנו הם מה שמכונה פסי הלבנה. אלו למשעה רצועות עליהן מורחים חומר מלבין ומניחים אותן על השיניים. ריכוז החומרים המלבינים ברצועות לא גבוה אך בהחלט מספיק כדי ליצור הלבנה מסוימת. פתרון זה מתאים למי שיש לו הצהבה קלה ומחפש פתרון זול ומהיר.

  טיפול אצל שיננית

  אמנם הטיפול אצל השיננית לא נועד לשנות את הגוון של השיניים אלא לשמור על בריאותן בלבד, השיננית כן מנקה אותן ולאחר הטיפול השיניים נראות לבנות יותר ואסתטיות יותר. טיפולים קבועים אצל השיננית, במיוחד עבור מי שיש לו נטייה לשיניים צהובות יכולות לעשות הבדל של ממש בגוון שלהן לאורך זמן. בנוסף, השיננית יכולה להמליץ על דרכים לשמור על בריאות השיניים ולהימנע מעששת ודלקות חניכיים.

  הלבנת שיניים במרפאת השיניים

  הדרך הטובה ביותר להחזיר לשיניים שלנו את הגוון הנאה והאסתטי שלהן הוא על ידי הלבנת שיניים מקצועית. רופא השיניים עושה שימוש בחומרי הלבנה בריכוז גבוה ובנורה ייעודית כדי להלבין את השיניים. הטיפול נמשך כ-20 דקות בכל פעם, ניתן לעשות כמה מחזורי טיפול אחד אחרי השני עד לקבלת התוצאה הרצויה. את התוצאה רואים מיד. אם ישנם כתמים עיקשים במיוחד או אם אתם מעדיפים לעשות את הטיפול בזמנכם החופשי ובבתיכם ניתן לעשות הלבנה בעזרת קשתית. הקשתית היא סד פלסטיק עליו מורחים אץ החומר ונשארים אתו לפרק זמן שהרופא מנחה. בעזרת שיטות אלו אפשר להגיע להלבנה של עד 5 גוונים (!). התוצאות מחזיקות מעמד כ-3 שנים.

  שיניים צהובות

  ציפוי שיניים

  עבור אנשים מסוימים הלבנה אינה מספיקה כדי ליצור את התוצאה הרצויה, הפתרון הוא ציפוי שיניים. הציפוי האיכותי ביותר עשוי חרסינה ומודבק על השיניים. החרסינה לא רק נראית נהדר היא גם לא סופגת חומרים מכתימים כך שאין כל הגבלה במזונות לאחר הציפוי. ציפוי חרסינה לשיניים מחזיק מעמד בין 5 ל-7 שנים ללא צורך בכל תחזוקה במרפאת השיניים. יתרון נוסף הוא האפשרות לא רק ליצור מראה שיניים לבן יותר אלא גם לתקן פגמים קלים בשיניים כמו סדקים זעירים, שבר קטן ואפילו מנח עקום.

  גל מרפאת מומחים
  גל מרפאת מומחים

  מרפאת המומחים גל מורכבת מרופאים מומחים משלושה תחומיים מרכזיים ברפואת השיניים: טיפולי שורש, יישור שיניים ומומחי חניכיים מהמובילים בארץ.