כשאנחנו חושבים על "גשר" בשיניים, סביר להניח שנדמיין בעיני רוחנו בני נוער עם אותם הברזלים המוכרים, ובהחלט יש סיבה טובה לכך שהם נפוצים דווקא בגיל הזה. בשלב הזה של החיים, הלסתות עדיין בתהליך של עיצוב ובנייה. זו הסיבה שקל יותר להפעיל לחץ שיישר את השיניים והחניכיים בגילאים מוקדמים יותר.

עם זאת, חשוב להבין כי כיום היכולות בתחום יישר השיניים שונות משהיו בעבר. טכנולוגיות חדשות מאפשרות לנו להשפיע על השיניים, ולתקן פגמים בהן בכל גיל. לכן, בעידן הזה ניתן לראות יותר מבוגרים שפונים ליישור שיניים, כדי להשיג את החיוך שתמיד חלמו עליו.

למה ליישר את השיניים בגיל מבוגר?

ליישור שיניים בגיל מבוגר יש השלכות רבות על הבריאות, והן לא רק אסתטיות. סגירת הרווחים בין השיניים מפחיתה את הסיכון להצטברות רובד חיידקים בין השיניים, ואת הסיכון להתפתחות עששת ומחלות חניכיים. זאת מכיוון שהרווחים הללו מהווים קרקע "מושלמת" להסתתרות של חלקיקי מזון המזמנים לאזור חיידקים רעבים.

יישור השיניים גם מפחית את הסיכון לפציעות בחלל הפה כתוצאה מנשיכה של רקמות עדינות, ואף עשוי לסייע בשיפור תהליך העיכול, הודות לשיפור ביכולת ללעוס כראוי את האוכל לאחר תום  הטיפול.

מה ההבדל בין טיפול שיניים בנעורים לבין טיפול בגיל מבוגר?

מבוגרים ניגשים לטיפול השיניים בשלב שונה בחייהם. זהו שלב שבו הלסתות כאמור כבר הפסיקו לגדול ולהתעצב. בקרב בני נוער, הטיפול מתמקד ביישור של הלסתות ומאפשר מרחב תמרון גדול יותר לאורתודונט. בגיל מבוגר, הטיפול מיישר את השיניים עצמן, מה שעלול להגביל את הכוח שנוכל להפעיל עליהן. הטיפול גם עלול להיות מעט יותר מורכב, ולכן חשוב לבצע אותו אצל אורתודונט מוסמך, מקצועי ואמין, המנוסה ביישור שיניים למבוגרים.

איך מתבצע תהליך היישור?

הסמכים ליישור השיניים (ה"גשר"), מהווים פתרון נפוץ, יעיל וגם משתלם יותר, בהשוואה לטיפולים אחרים. עם זאת, אם לא תרצו להסתובב עם אביזרי יישור בולטים שכולם יבחינו בהן, תוכלו לעבור את התהליך גם באמצעות אביזרים פחות בולטים:

פלטה שקופה 

ב-85 אחוזים מהמקרים שבהם קיים צורך ביישור שיניים, ניתן לטפל באמצעות פלטה שאינה נראית לעין. הפלטה הזאת ניתנת לשליפה בכל עת לניקוי ולאכילה, ומאפשרת טיפול נוח ומהיר יותר מכל שיטה אחרת שקיימת כיום. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את העלות הגבוהה של הטיפול הזה בהשוואה לאפשרויות האחרות.

סמכים שקופים

 זהו "גשר" כמו בטיפולי יישור שיניים סטנדרטיים, אך המסגרות שלו שקופות או לבנות, כך שישתלבו בצורה טובה יותר עם השיניים ויבלטו פחות כשאנשים יביטו בכם.

סמכים פנימיים

 את ה"קוביות" האורתודונטיות ניתן להתקין גם בחלקן האחורי של השיניים. זוהי שיטה יעילה להסתרת הסמכים מהעין, אך במצב כזה יהיה מעט קשה יותר לנקות את אביזרי היישור בעת צחצוח השיניים.

איך לשפר את תוצאות הטיפול?

מידת ההצלחה של הטיפול ליישור השיניים תלויה כמובן במיומנות של האורתודנט שתבחרו בו, אך לא רק. במידה ותגלו את הרצינות הנדרשת, תעקבו אחר הוראות הרופא ותקפידו לתחזק את אביזרי היישור, תוכלו להבטיח משך טיפול קצר יותר ותוצאות איכותיות יותר.

כדי לעשות זאת, חשוב להקפיד להגיע לבדיקות התקופתיות במועדים שנקבעו לכם, להימנע מאכילת מוזנות קשים ודביקים כמו מסטיקים וטופי, לצחצח את השיניים כנדרש בהתאם להנחיות שיינתנו במרפאה, וכן להסיר אבנית אצל שיננית מוסמכת אחת לכמה חודשים, בהתאם להנחיות.

חשוב להיות מודעים גם לסיכונים שעלולים להיווצר במהלך הטיפול. לדוגמה, דלקות חניכיים בתקופה הזאת עלולות להחליש את השיניים ולסכן את בריאותן ואת הצלחת תהליך היישור. לכן, אם אתם מבחינים בדימום בחניכיים, בריח רע מהפה או בנפיחות פתאומית, בקרו בהקדם אצל האורתודנט והתייעצו אתו לגבי הדרכים לשיפור המצב. במידת הצורך, תעברו טיפולים מקדימים לטיפול יישור השיניים, על מנת להתחיל את טיפול היישור באופן האופטימלי ביותר, מבחינת מצב החניכיים והשיניים שלכם.