לא מעט ילדים, בני נוער ומבוגרים נדרשים לטיפול יישור שיניים במהלך חייהם. בעבר הטיפול היה שכיח בעיקר בקרב בני נוער, וזכור לנו בעיקר בתצורת הקוביות הכהות מברזל המודבקות בקדמת השיניים. רבים הסובלים משיניים לא ישרות, עקומות או בעלות רווחים גדולים, נמנעים פעמים רבות לחייך חיוך רחב אשר יסגיר את הפגם האסתטי שלהם. חלקם הגדול נמנע גם מלעבור טיפול אורתודנטי אשר לו סטיגמות בכל הקשור לאמצעי יישור השיניים, על ידי מכשור מתכתי ובולט לעין, וכן ככזה הדורש מחויבות גבוהה, בעל תקופת הסתגלות ארוכה וכרוך בכאבים.

אך כיום, הודות לטכנולוגיות מתקדמות טיפול יישור שיניים יכול להתבצע בטכניקות המצניעות את אמצעי היישור, ואנשים רבים בכל הגילאים יכולים ליהנות מטיפולי יישור שיניים בלתי נראים, באמצעים אסתטיים אשר אינם פוגעים בשגרה או במראה, ומתאימים לכל גיל.

 טיפול יישור שיניים אמנם נחשב לטיפול אסתטי, ומטרתו העיקרית בדרך כלל היא להשיג חיוך יפה, אך מעבר לכך, להליך יישור שיניים השלכות רבות על בריאות חלל הפה, והינו בעל משמעות רבה בהקשר של רפואה מונעת.

מהם האמצעים ליישור שיניים בלתי נראה?

סמכים שקופים

יישור שיניים בעזרת סמכים שקופים
 

יישור שיניים באמצעות סמכים שקופים הינו אחת הטכניקות הנפוצות כיום ליישור שיניים, והוא מעניק למטופל את האפשרות לעבור טיפול יישור שיניים באופן אסתטי שכמעט ואינו נראה לעין.

סמכים שקופים, הינם סמכים (קוביות המודבקות על השיניים), חיצוניים המורכבים על החלק החיצוני של השיניים, הם מיוצרים מחרסינה, וייחודיים בכך שאינם משנים את צבעם במהלך הטיפול ומשתלבים באופן מושלם עם הצבע הטבעי של שיני המטופל. בין הסמכים השקופים מועבר חוט מתכתי, המצופה סיליקון בדרך כלל, על מנת לטשטש את צבעו. הסמכים בשיטה זו הינם מתקדמים ביותר, והם ננעלים על חוט המתכת, כמעט ללא מגע וחיכוך, עובדה המפחיתה לחץ על השיניים ומונעת כאבים בלסת. הסמכים השקופים הינם אסתטיים במיוחד, ואינם בולטים לעין בזמן חיוך, אכילה ודיבור, ובכך חוסכים את המבוכה שאפיינה בעבר תהליך יישור שיניים בולט ומשמעותי בשינוי המראה החיצוני.

כיצד מתבצע הטיפול בשיטת סמכים שקופים?

האורתודנט מנקה ומשייבש את השיניים ולאחר מכן, מורח על גביהן חומר מיוחד המכין את השיניים להדבקה. על גבי הסמכים מורחים חומר הדבקה המופעל על ידי אנרגיית האור, ולאחר הנחתם על השיניים מקשים אותו באמצעות אור. בסיום תהליך ההדבקה, מעבירים בין הסמכים את פס המתכת העטוף סיליקון, ומחזקים אותו על ידי גומיות ללסת המטופל.

על מנת לשמור על היגיינת הפה והשיניים במהלך הטיפול, ומכיוון שדובר בסמכים חיצוניים, ישנה חשיבות רבה לקבל הדרכה מקצועית מהרופא המטפל או שיננית, כיצד יש לשמור על השיניים כדי להימנע מהכתמת הסמכים השקופים, ומעששת באזור ההדבקה על גבי השיניים.

יתרונות שיטת הסמכים השקופים.

שיטה זו מתאימה למגוון רחב של גילאים, יעילה ומהירה בהשגת תוצאות איכותיות, וכמובן אינה בולטת לעין ועל כן אינה משפיעה על המראה החיצוני.

חסרונות השיטה

שיטה יישור שיניים זו, יקרה יותר בהשוואה לטיפול יישור שיניים קלאסי באמצעות סמכי מתכת, אך זולה יותר בהשוואה לטיפול יישור שיניים בלתי נראה בשיטות האחרות: אינויזלין ויישור שיניים פנימי- לינגואלי.

אינויזליין – פלטות שקופות

יישור שיניים בעזרת פלטה שקופה

יישור שיניים בלתי נראה בשיטת אינויזליין, הינו הליך המבוסס על סדרת קשתיות שקופות, המזיזות את השיניים למקומם הנדרש. האורתודנט יאבחן באמצעות תכנה הדמיה תלת ממדית, את מצב השיניים, וייצר סדרת קשתיות שקופות מותאמות למטופל, לצורך יישור השיניים. הקשתיות הינן שקופות, אסתטיות ואינן בולטות לעין.

תהליך יישור השיניים בשיטה זו הינו הדרגתי ומתבצע בשלבים. כל קשתית בסדרה המרכיבה את תוכנית הטיפול המלאה ליישור השיניים, מיועדת להיות מורכבת על שיני המטופל לתקופה מוגדרת (מספר שבועות בדרך כלל), בהתאם לתוכנית הטיפול שנקבעה על ידי האורתודנט. בסיומה מוחלפת הקשתית בחדשה. כך בהדרגה מוחלפות הקשתיות, עד סיום התהליך והשגת התוצאה הרצויה.

שיטה זו דורשת שיתוף פעולה גבוה מצד המטופל, שכן על מנת למקסם את תוצאות הטיפול, ולהגיע לתוצאה הרצויה, יש להרכיב את הקשתיות במשך שעות רבות ביממה (לפחות עשרים). 

יתרונות שיטת האינויזליין

הפלטות כאמור אינן נראות לעין, אינן פוגמות במראה החיצוני, ומהוות פתרון אסתטי מושלם ליישור שיניים.

בשיטה זו יכול המטופל להסיר את הקשתיות בעת צחצוח שיניים, ולשמור על היגיינת הפה באופן אופטימאלי.

יישור שיניים בשיטה זו אינו גורם לאי נוחות בחלל הפה ולהפרעות בלעיסה, ואינו גורם לכאבים.

מכיוון שהקשתיות מותאמות באופן ממוחשב למטופל, הן מדויקות ונוחות, ומאפשרות תקופת הסתגלות קצרה אליהן, ותוצאת יישור שיניים איכותית.

חסרונות שיטת האינויזליין

החיסרון היחסי בשיטה זו, הוא משך הזמן שהוא עלול להימשך, כאשר בכל תקופת הטיפול יש להגיע למרפאת האורתודנט לעיתים תכופות לצורך החלפת הקשתיות. כמו כן, שיטה זו יקרה יותר בהשוואה לשאר השיטות הבלתי נראות ליישור שיניים.

למי הטיפול אינו מתאים?

שיטת יישור שיניים באמצעות הקשתיות השקופות אינה מתאימה לאנשים הסובלים מחריקת שיניים, שכן היא משנה את מבנה הקשתית שיוצרה במבנה ייחודי המתאים למטופל, על פי מבנה הפה והשיניים שלו.

יישור שיניים פנימי

יישור שיניים לינגואלי - פנימי
 

שיטה נוספת אשר באמצעותה מבצעים כיום יישור שיניים בלתי נראה, היא יישור שיניים פנימי – לינגואלי. בהליך זה מודבקים סמכים דקים בחלק הפנימי של השיניים, כך שאין פגיעה במראה החיצוני. מידות הסמכים מותאמות באופן אישי לכל שן, עובדה המסייעת להשיג נוחות מקסימלית של הטיפול. גם באמצעות שיטה זו נמנעים מכתמים על החלק החיצוני של השיניים, כאופייני לשימוש בסמכים חיצוניים.

יתרונות שיטת יישור שיניים לינגואלי

כאמור, הסמכים בשיטה זו הינם פנימיים ואינם נראים לעין. כמו כן, הם מיוצרים בהתאמה אישית עבור כל שן, מה שמשפיע לטובה על הנוחות בטיפול. ובנוסף, החלק החיצוני של השן אינו משנה את צבעו ואינו נפגע.

חסרונות השיטה

אמנם הסמכים הפנימיים דקים ומותאמים אישית, אך עדיין זהו עצם זר בתוך חלל הפה, אליו יש להסתגל גם מבחינת אכילה וגם מבחינת דיבור.

לא כל טיפול יישור שיניים בלתי נראה מתאים כאמור לכל מטופל. על כן, לפני קבלת החלטה על ביצוע טיפול יישור שיניים, מומלץ להיוועץ באורתודנט המתמחה ביישור שיניים בלתי נראה, על מנת לקבל מידע מקצועי לגבי כל אחת מהשיטות הקיימות, על מנת לקבל החלטה מושכלת המתאימה ביותר למטופל. כל אחד בהתאם למצב השיניים והלסת ומצבו הרפואי, וכמובן בהתאם לתקציב המיועד לצורך טיפול יישור השיניים.