חלל הפה מורכב מלסת, חניכיים, שיניים, רקמות, לשון, חך, ושפתיים. החניכיים הן רקמה ורדרדה ורכה המשמשת כחלק ממערכת תמיכת השיניים בפה והן מכוסות על ידי רירית הפה. לחניכיים תפקיד מאד חשוב והוא למנוע חיכוך בין המזון המוכנס לפה לבין השיניים עצמן. לכן, חשוב מאד להקפיד על היגיינת הפה על מנת למנוע מחלות ודלקות חניכיים.

דלקת חניכיים נוצרת כאשר יש הצטברות רובד חיידקים על השיניים. הדלקת גורמת בדרך כלל לנפיחות ורגישות וגם לאדמומיות ודימום מהחניכיים בזמן צחצוח השיניים. אם יש לך ריח רע או טעם רע בפה שלא עובר גם לאחר צחצוח שיניים ושטיפה דנטלית, מומלץ מאד לבדוק. סיבות נוספות להיווצרות דלקות חניכיים הן גם מחסור בוויטמינים ומחלות כרוניות שונות.

הבעיה, בין היתר בדלקות חניכיים שהן לא נראות על פני השטח מההתחלה. למעשה דלקת חניכיים שקטה בשלב הראשון, ומבינים שהיא בסביבה כאשר יש סממנים כמו כאב, רגישות, דימום ונפיחות.

דלקת שלא מטופלת כראוי עלולה להתפתח למחלת חניכיים חמורה מה שיגרום בסופו של דבר (חוץ מהחמרת מצב החניכיים) גם לאבנית סביב השיניים ואף לאובדן השיניים. בנוסף, גם לנסיגת חניכיים הנגרמת במרבית המקרים כתוצאה מתגובת החניכיים לדלקת חניכיים מקומית.

ניתן למנוע דלקת חניכיים על ידי שמירה על היגיינת הפה והשיניים הכוללת צחצוח שיניים נכון פעמיים ביום (רצוי עם מברשת שיניים חשמלית, רכה, לא גדולה מדי ובעלת קצות סיבים מעוגלים),
ניקוי על ידי חוט דנטלי, שטיפות עם מי פה ובדיקות תכופות אצל רופא השיניים והשיננית.

מהי הדרך הנכונה לצחצוח שיניים ולמניעת דלקות חניכיים?