השאירו פרטים לפגישת ייעוץ

X  שיני חלב

  שיני החלב הן השיניים הראשונות, סימן למוכנות לעבור מחלב בלבד למזונות נוספים והן חלק בלתי נפרד מתהליך הגדילה וההתבגרות. כל תינוק מגיע לגיל בו מתחילות לצמוח שיני החלב שלו, זו היא תקופה מרגשת מצד אחד ומאתגרת מצד שני עבור הילד וההורים. השיניים הראשויות הללו מלוות אותנו למשך שנים בודדות עד להתחלפותן לשיניים הקבועות שיישארו איתנו לשארית חיינו. מתי צומחות שיני החלב? מה עושים עם שן מתנדנדת? האם צריך לצחצח שיני חלב ומתי בכלל מגיעים לראשונה למרפאת השיניים?

  מתי צומחות שיני החלב?

  תינוקות "מצמיחים" 20 שיניים סך הכל, השיניים נמצאות בתוך הלסת והן בוקעות דרך החניכיים, תהליך שאינו נעים לתינוק. שיני החלב בוקעות החל מגיל 6 חודשים ומסיימות את כל בקיעתן עד גיל שנתיים פחות או יותר. כמובן שישנם יוצאי דופן ושיניים יכולות לבקוע גם בגיל 4 חודשים ועד גיל 3 ובמקרים מסוימים אפילו מאוחר יותר.

  איך אפשר להקל על תינוק בזמן בקיעת השיניים?

  הדרך הטובה ביותר היא על ידי נשכנים קרים (לא קפואים) וצעצועים רכים ונעימים, צעצועים ייעודיים מסיליקון והנקה מרובה לאימהות שמניקות. אפשר להשתמש במשחות מאלחשות אם כי אין הוכחות לכך שהן אכן יעילות וכל מקרה לגופו. חשוב לא למרוח את הפה של התינוק במיני "תרופות סבתא" כמו אלכוהול ותבלינים שונים מחשש לבליעה של החומר. כדי להקל על הכאב הקשור לבקיעת שיני חלב אפשר לתת משכך כאבים בהתאם לגילו ומשקלו של התינוק.

  האם בקיעת שיני חלב גורמת לחום ותסמינים נוספים?

  הדעות חלוקות על האם בקיעת שיניים בתינוקות יכולה לגרום לתופעות כמו עליה של חום הגוף, שלשולים ותסמינים אחרים. ישנם מחקרים שהעידו על קשר מסוים בעוד שאחרים לא הראו כל קשר. כך או כך, במידה ותינוק סובל מתסמינים כלשהם שמחייבים הערכה רפואית כדאי לגשת לרופא ולא לייחס אותם לבקיעת השיניים.

  איך מטפלים בשיני חלב? האם צריך לצחצח שיניים עוד לפני בקיעת השן הראשונה?

  אין צורך לצחצח את החניכיים של תינוק ששיניו טרם בקעו, אפשר לנקות אותן בעדינות עם פד גזה. כאשר השן הראשונה בוקעת אפשר ורצוי להתחיל בשגרת צחצוח עדינה, תחילה עם מים בלבד ולאחר מכן עם משחת שיניים המותאמת לתינוקות ומכילה רכיבים טבעיים. שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד מומלצת מגיל שנתיים בלבד בשל החשש לבליעה של המשחה. הצחצוח צריך להיעשות על ידי מברשת עדינה, עדיף אצבעון סיליקון רך במיוחד. מומלץ לצחצח פעמיים ביום ועדיף אחרי כל ארוחה. אחרי שכל השיניים בקעו אפשר לעבור למברשת שיניים לילדים, אך עדיין מומלץ לצחצח לילד את השיניים ולא לסמוך על יכולות הצחצוח שלו עד גיל 7 לפחות.

  מתי צומחות השיניים הקבועות?

  שיני חלב מתחילות לנשור סביב גיל חמש וחצי, עד גיל 12 לרוב שיני החלב יתחלפו כולן בשיניים קבועות כולל הצטרפותן של עוד 12 שיניים נוספות (יש 20 שיני חלב ו32 שיניים קבועות). במקרים מסוימים, התחלפות השיניים תמשך לתוך שנות העשרה המאוחרות וידועים גם מקרים של מבוגרים שחלק משיני החלב שלהם לא התחלפו אך אלו אינם נפוצים.

  מה עושים כששן מתחילה להתנדנד?

  שיני חלב מתחילות להתנדנד כשמגיע הזמן של השן הקבועה לבקוע. השורש של השן החלבית מתנוון ונספג ובסופו של דבר, השן תיפול. אין צורך לזרז את התהליך, הוא טבעי ויתרחש ללא כל התערבות. אפשר לעודד את הילד "לשחק" עם הלשון ולעזור לשן להתנדנד, לתת לו לאכול מזונות קשים כמו תפוחים ולצחצח שיניים פעם-פעמיים נוספות ביום. מעבר לכך, אין למשוך את השן המתנדנדת או לנסות להוציא אותה. אם השן מאוד מפריעה לילד כדאי להגיע לרופא השיניים שבמקרים מסוימים יכול להוציא אותה ללא נזק לשן הקבועה.

  מה עושים עם חור בשן חלב?

  למרות שסופן של שיני החלב להתחלף בשיניים קבועות, חשוב לא להזניח מקרים של עששת ולטפל בזמן מחשש לנזק לחניכיים ולשן הקבועה. רופא שיניים מקצועי לא ימהר לעקור שן חלב אלא ינסה להצילה. בגדול, ניתן לעשות כל טיפול שעושים על שן קבועה גם על שיני החלב עם מגבלות מסוימות. במידה ואין מנוס אלא לעקור שן חלבית הרופא ימליץ על "שומר מקום", מתקן דנטלי קטן שתפקידו להשאיר את המקום של השן החלבית פנוי עד לבקיעה של השן הקבועה. המטרה היא לוודא שהשיניים הסמוכות לא ינדדו לכיוון הפער ויגרמו לבעיות בעתיד.

  מה עושים אם שן חלב מתנדנדת בגלל מכה או חבלה?

  במידה והילד קיבל מכה חזקה באזור הפנים, הלסת, הסנטר או הראש באופן כללי ישנה סכנה של זעזוע לשיניים. במקרים מסוימים אפשר אפילו לראות שן מתנדנדת או נופלת לגמרי (למשל אם הילד נפל ישירות על הלסת). חשוב מאוד להגיע להערכה אצל רופא השיניים בין אם יש שן מתנדנדת או לא ובוודאי שאם הילד מדווח על כאבים באזור השיניים או תחושה אחרת שאינה רגילה. במקרים מסוימים רופא השיניים יוכל להציל את השן, לפעמים די להניח לה להחלים ובמקרה בו אין ברירה אלא להסיר אותה או שהיא נפלה מעצמה יומלץ על "שומר מקום".

  שיני חלב

  מתי מומלץ לבקר לראשונה אצל רופא השיניים?

  ההמלצה היא להגיע כחצי שנה לאחר בקיעת השן הראשונה או בגיל שנה, המוקדם מבניהם. מדובר על בדיקה כללית מאוד בה הרופא רק מסתכל על השיניים והחניכיים ומוודא שאין בעיה כלשהי. כאשר הילד מגיע לגיל בו הוא יכול לשתף פעולה (לשכב על הכיסא, לפתוח את הפה וכדומה) כדאי להגיע מידי שנה למרפאת השיניים. כמובן שבכל שלב, אם ההורים מרגישים שיש סיבה, שמשהו לא כשורה, שמופיעים כתמים או סימנים על השיניים כדאי להגיע לבדיקה.

  ד"ר גיא לוי מרפאת מומחים ורופאים לרפואת שיניים
  ד"ר גיא לוי מרפאת מומחים ורופאים לרפואת שיניים

  מרפאת המומחים והרופאים מורכבת מרופאים מומחים משלושה תחומיים מרכזיים ברפואת השיניים: טיפולי שורש, יישור שיניים ומומחי חניכיים מהמובילים בארץ.