רוב הטיפולים ליישור שיניים מתבצעים החל מגיל ההתבגרות, כאשר כל "שיני החלב" הזמניות כבר נפלו ופינו את מקומן לשיניים הקבועות. עם זאת, יש חשיבות רבה לביקורות אצל אורתודונט מוסמך החל מגיל מוקדם, כדי לזהות מבעוד מועד בעיות שעלולות להחמיר בשלבים מאוחרים יותר, לסגל הרגלים של שמירה על השיניים ואפילו לטפל בבעיות מסוימות כבר בשלב הראשוני הזה.

באיזה גיל מומלץ להגיע לביקורת ראשונה אצל האורתודונט?

איגוד האורתודונטים האמריקני ממליץ להורים לילדים להגיע איתם לביקורות תקופתיות אצל האורתודנט החל מגיל 7. בשלב הראשון, הביקורות האלו יכללו הסתכלות בלבד, כדי להעריך את היחס בין הלסתות, את אופן הצמיחה של השיניים הקבועות והרגלים שונים שעלולים להפריע לצמיחה תקינה של השיניים, כמו נטייה למצוץ אצבע או לחרוק שיניים.

במהלך הבדיקה הזאת ייתכן כי יבוצע גם צילום רנטגן לקבלת תמונה מדויקת יותר של מצב השיניים והלסתות. בנוסף, ביקורות קבועות אצל האורתודונט יסייעו לבנות מערכת יחסים חיובית עם הילד, ויסייעו בהפחתת הפחד מהביקורים הללו בעתיד.

באילו מצבים יתבצע טיפול מוקדם לילדים?

 ברוב המקרים, טיפול ליישור שיניים באמצעות סמכים ("גשר") לא יתחיל לפני גיל 10. עם זאת, במצבים מסוימים ניתן להתחיל בטיפול עוד בשלב מוקדם יותר. טיפול כזה יבוצע במצבים הבאים:

  • אם היעדר טיפול עלול לגרום נזק לשיניים הקבועות בעתיד.
  • במצב שבו השיניים התחתונות ממוקמות לפני השיניים העליונות.
  • שימוש בפלטה למניעת מציצת אצבע או חריקת שיניים.
  • במקרים שבהם בעיות בחלל הפה גורמות לקשיים חברתיים משמעותיים אצל הילד.

אילו טיפולים ניתן להציע לילדים עד גיל 10?

את הטיפולים שניתנים לפני גיל ההתבגרות ניתן לחלק לשלוש קטגוריות מרכזיות:

מעקב ובקרה 

 לעיתים הטיפול הטוב ביותר שניתן להציע הוא מניעה, והדבר נכון בייחוד בהיבט של יישור שיניים לילדים. לפני גיל 10, הדבר הנכון ביותר שאפשר לעשות כדי להגן על השיניים של ילדיכם הוא להגיע לביקורות תקופתיות אצל אורתודונט, לוודא שההתפתחות מתבצעת על פי התכנון ושלא נרשמים אירועים חריגים. ככל שנאתר בעיות בשלב מוקדם יותר, כך יהיה קל יותר לטפל בהן בהמשך.

שינוי מבנה הלסת 

 במקרים בהם הלסת העליונה ממוקמת מאחורי הלסת התחתונה, ניתן לתקן את התופעה כבר בגיל מוקדם באמצעות רסן. השינוי הזה יאפשר בעתיד גם לשיניים הקבועות להתפתח בצורה טובה יותר וישפר את מבנה הפנים ואת החיוך של ילדיכם.

"גשר" התחלתי 

במקרים מסוימים, ניתן להתקין סט קטן מהרגיל של סמכים ליישור השיניים, בדרך כלל על ארבעת השיניים הממוקמות בקדמת הפה. את הגשר הזה מתקינים כדי לאפשר לשיניים הקבועות יותר מקום לצמוח במקרים שבהם שיניים אחרות עלולות לחסום אותן, או במצבים בהם מבנה השיניים הנוכחי עלול לגרום נזק למבנה חלל הפה בעתיד.

האם הטיפול כרוך בכאבים?

כאב הוא עניין יחסי. טיפול ליישור שיניים מפעיל לחץ על השיניים שמתרגלים אליו בהדרגה. בימים הראשונים לטיפול, הילדים צפויים להתקשות מעט בלעיסה ולחוות אי נוחות, אליה מתרגלים  במהרה. הלחץ על השיניים צפוי לרדת במידה ניכרת לאחר השבוע הראשון לטיפול יישור השיניים.