בעבר ציפוי השיניים היה נחלתם של שחקני קולנוע, כוכבי טלויזיה ומפורסמים שונים. מגוון החומרים והסוגים השונים אפשרו גם הורדה של מחיר הציפויים והנגשה של הטיפול לכל אדם. במאמר זה, ננסה לתאר לכם מה המטרה של ציפויי שיניים, למי הוא מתאים ואילו הם החומרים השונים ממנו עשויי ציפוי השיניים.

מהי מטרת ציפויי השיניים

ציפוי השיניים מטרתו לשפר את צבע וצורת השן ,להסתיר פגמים בצורה ובצבע של השן ולתקן  שברים.  באמצעות למנייט של השיניים הקדמיות, ניתן לתקן , לשפר את הסימטריה ולהשוות בין שיניים מקבילות כך שמראה החיוך יהיה סימטרי והרמוני. ניתן אך באופן מוגבל גם לתקן מנח שיניים קדמי או אחורי מדיי.

בצורה זו ניתן לשפר את מראה השיניים מבלי לבצע כתרים וטיפולי שורש מיותרים.

כיצד זה מתבצע

בשלב הראשון, הרופא המטפל יחד עם טכנאי השיניים, יכין הדמייה על מודל או במחשב של השיניים העתידיות. המודל מועבר לפה המטופל לשלב שנקרא mock up. בשלב הזה, המטופל יכול להתרשם ממראה השיניים העתידיות ואף ללכת עם ההדמיה למספר שעות או ימים.

לאחר שהמטופל מרוצה מההדמיה, הרופא המטפל מבצע הסרה של שכבה דקה מחומר השן וזאת לפי ההדמיה. כך למשל שיניים שנמצאות באזור אחורי לא יטופלו ושיניים בהטייה קדמית מדיי  יטופלו.

בשלב הסופי, מורכב הלמינייט על  גבי השן על ידי שימוש בדבק מיוחד שמעניק לו עמידות לשנים רבות.

מהם החומריים הקיימים לביצוע ציפוי לשן

קיימות 2 שיטות עיקריות לביצוע ציפוי שן, כמפורט להלן:

ציפוי שן ע"י חומרים מרוכבים

 בשיטה הנ"ל מבוצע הציפוי על השן ע"י חומרים מרוכבים אשר משמשים לביצוע סתימות לבנות, החומר מבוצע ע"י הרופא ביד חופשית או ע"י תבנית כדי לתת צורה חדשה לשן. יתרונות השיטה הם בין היתר: כמות מפגשים קטנה ומחיר זול יחסית לשיטת החרסינה. חסרונות השיטה, הם בין היתר,  עמידות נמוכה יותר של החומר, כתמי צבע אשר החומר תופס על השנים ובשל כך צורך בתחזוקה של הציפוי ע"י רופא השיניים.

ציפוי שן ע"י דפי חרסינה 

בשיטה הנ"ל רופא השיניים לוקח מידה או סורק את פה המטופל, טכנאי השיניים מכין ציפוי דק בעובי של 0.3-0.5 ממ אשר מודבק לשן המטופל. לדפי החרסינה יש יתרון של אסתטיקה טובה יותר מציפוי ע"י חומרים מרוכבים, צבע החרסינה לא נפגם ואין צורך לתחזקו. חיסרון השיטה הוא מחירה הגבוה יחסית.

ביצוע למנייט דורש הבנה של סגר המטופל, עמדת השיניים הקיימת והעתידית וכן הדרישות האסתטיות של המטופל . לא כל מקרה מתאים לביצוע למנייט ויש להבין את המגבלות הקיימות . בשל העובי הדק של ציפוי החרסינה יש צורך ברופא אשר מיומן בשיטת ההכנה וההדבקה. בנוסף יש צורך בטכנאי אומן ליצירת דפי החרסינה. בשנים האחרונות עם כניסת מכשירי ההגדלה המיקרוסקופים ניתן לבצע הכנות מדויקות  יותר עם התאמה טובה למטופל אשר מחזיקות שנים רבות יותר .