ציפוי השיניים פופולרי מאוד בקרב כוכבי טלוויזיה ושחקני הקולנוע. ההתפתחות הטכנולוגית והמגוון הרחב של החומרים החדשניים אפשרו הפחתה של המחירים והנגשת ציפוי השיניים לכל אדם שחפץ בכך. הבאנו לפניכם מידע אודות ציפויי השיניים, מי קהל היעד לטיפול ומאיזה חומרים מורכב ציפוי השיניים.

טיפולי ציפויי השיניים ומטרתן

ציפוי השיניים נועד במטרה לשיפור אסתטי של מראה השן: שיפור צורתה וצבעה של השן, הסתרת הפגמים ותיקון השברים. באמצעות למנייט יש אפשרות לתקן באופן משמעותי את מראה השן, ואת הסימטריה שלה עם השיניים המקבילות, וליצור מראה של חיוך אסתטי וסימטרי. כמו כן, לעיתים ישנה אפשרות גם לתקן את המנח של השיניים הקדמיות או האחוריות.

שלבי התהליך הטיפולי

ציפוי שיניים מורכב מכמה שלבים, קודם כל רופא השיניים המטפל וטכנאי השיניים יכינו מודל הדמיה במחשב של השיניים לאחר הציפוי, כאשר בשלב השני ניתן להעביר את המודל לשלב Mock up שבו ההדמיה תועבר לפיו של המטופל למספר ימים או שעות ספורות והוא יוכל ליהנות ממראה השיניים הצחור הצפוי לו בעתיד מיד לאחר הטיפול.

לאחר שהרופא ווידא שהמטופל שבע רצון מההדמיה, הוא יבצע הסרה של השכבה הדקה המצויה בחומרי השיניים, בהתאם לדמיה שבוצעה ולמעט טיפול בשיניים האחוריות שאינן חשופות בניגוד לשיניים הקדמיות שדורשות טיפול.

לבסוף, הרופא מרכיב את הלימנייט על השן באמצעות דבק ייחודי שמקנה לו עמידות לטווח הארוך.

סוגי חומרים לציפוי השן

ישנן שתי שיטות מרכזיות לציפוי שן: חומר מרוכב ודפי חרסינה.

ציפוי שן באמצעות חומרים מרוכבים

בשיטה זו ציפוי השן מתבצעת באמצעות חומרים מרוכבים שמשמשים לצורך ביצוע סתימות לבנות והרכבת תבנית לתצורת השן החדשה. יתרונות השיטה הם המחיר האטרקטיבי בהשוואה לדפי חרסינה וכמות מפגשים מצומצמת וקטנה. חסרונות השיטה הם כתמי צבע, עמידות נמוכה בהשוואה לחרסינה וצורך בתחזוקה שוטפת של הרופא שיניים.

ציפוי השן באמצעות חרסינה

בשיטה זו מתבצעת סריקה של פה המטופל על ידי הרופא שיניים שמודד את פיו של המטופל, ובהתאם למידות טכנאי השיניים מכין את ציפוי שן דק בעובי מקסימלי של 0.5 מ"מ המודבק על השיניים. היתרון הגדול של דפי חרסינה הוא בנראות ובאסתטיקה לעומת חומר מרוכב, הצבע של החרסינה עמיד לטווח הארוך ואינו נפגם, אולם המחיר גבוה יותר מחומר מורכב.

ביצוע ציפוי שיניים למנייט דורש מקצועיות ברמה גבוהה. רופא השיניים המומחה נדרש להבין את עמדת השיניים הקיימת, לבצע תיאום ציפיות ברמה גבוהה ולהבין את דרישת המטופל העתידית לצורך קבלת מראה שיניים אסתטי ומיטבי לשביעות רצונו של המטופל. כמו כן, על הרופא המטפל לזהות האם קיימות מגבלות שאינן מאפשרות ביצוע למנייט. ניתן לבצע את טיפול הלמנייט אך ורק באמצעות רופא שיניים מיומן ומנוסה בשיטת החרסינה וזאת עקב הציפוי הדק של החרסינה המצריך מיומנות גבוהה. כיום, לאור ההתפתחות הטכנולוגית והחדשנות בתחום ניתן לבצע הכנות מדויקות מאוד באמצעות מכשירי הגדלה מיקרוסקופיים, דבר שיוביל לשימור הציפוי למשך שנים רבות.