לכל אחד מאתנו יש פגמים חיצוניים ופנימיים שהוא היה שמח לתקן בעצמו. חלק מהבעיות קל מאוד לתקן, בעוד שאחרות נחשבות קשות ומורכבות יותר לטיפול. יישור שיניים הוא תיקון שקל יותר לבצע בגיל ההתבגרות, כשהלסתות והשיניים עדיין מתעצבות, אולם כיום ניתן לבצע אותו בכל גיל.

גם האמצעים שמשמשים ליישור השיניים והלסתות, ולאבחון מצב חלל הפה הולכים ומשתכללים ככל שחולף הזמן. לדוגמה, כדי להכין את אביזרי היישור ולהתאים אותם לחלל הפה של המטופל, רוב האורתודנטים השתמשו עד לא מזמן בחומר שמתקשה בתוך הפה ומקבל את המבנה של שלו. כיום ניתן להשתמש גם בסורק אינטרה-אוראלי מתקדם, שמייצר הדמיה דיגיטלית של חלל הפה ומאפשר לאבחן בצורה מדויקת יותר את הבעיה ממנה סובל המטופל, ולהתאים את האביזרים הטובים ביותר לטיפול בה.

בואו נכיר את כל השיטות המרכזיות ליישור השיניים, כדי שתהיו בטוחים שתבחרו באסטרטגיה המתאימה לכם ביותר:

סמכים חיצוניים

 יישור שיניים בעזרת סמכים חיצוניים

 זהו למעשה מה שמכונה בפי רבים "גשר". מדובר בסט של סמכים שעשוי מפלדת אל חלד או מחומרים קרמיים אחרים. בעזרת גומיות שמחברות בין הסמכים האלו ניתן להפעיל לחץ על השיניים, שבסופו של דבר מזיז אותן ומשפיע על האופן שבו הן מסודרות.

סמכים פנימיים

יישור שיניים בעזרת סמכים פנימיים

 את הסמכים המוכרים ניתן להתקין גם בחלקה האחורי של השן. ההשפעה של אביזרי היישור האלו דומה לזו של הסמכים החיצוניים, אך קשה יותר לנקות אותם ולכן הם עלולים להיות פחות היגייניים. עם זאת, חשוב להבין כי אמצעי היישור האלו לא בולטים כמו הסמכים החיצוניים.

פלטה שקופה

יישור שיניים בעזרת פלטה שקופה

 זהו סט של קשתיות שקופות שנקרא Invisalign. הוא משמש ליישור שיניים ללא צורך בגשר. את הפלטה הזאת כמעט ולא רואים וניתן להסיר אותה בקלות כדי לאכול או כדי לנקות אותה ביסודיות.

סמכים שקופים

 הטיפול הזה מבוצע ממש כמו הטיפול הסטנדרטי באמצעות הסמכים והגומיות, אך ההבדל העיקרי הוא בצבע של אביזרי היישור. כיום ניתן להשתמש בסמכים לבנים או שקופים – כאלו שישתלבו עם השיניים בצורה טבעית יותר, ויהיה קשה יותר להבחין בהם. הסמכים האלו מצופים בסיליקון או בחרסינה.

רסן ליישור הלסת

 זהו מכשיר שנועד לתקן בעיות ביחסים בין הלסת העליונה לתחתונה, או במקרים שבהם השיניים צפופות או בולטות מדי. זהו חוט ברזל עבה ועמיד שמחובר ברצועה אל החלק האחורי של הצוואר. הוא נועד להפעיל לחץ על הלסת, שמשפיע על המיקום והצורה שלה. ברסן ניתן לטפל עד גיל 14 בערך, משום שזו התקופה שבה הלסתות עדיין מתעצבות.

יישור שיניים בטכנולוגיית דמון (Demon)

 אלו סמכים שמפעילים לחץ על השיניים, ללא צורך בגומיות שמחברות בניהם. בצורה הזאת, השיניים מתיישרות בצורה חלקה ועדינה יותר, בלי שיופעל עליהן לחץ מסיבי. מערכת הסמכים הזאת מורכבת ממתכת או מפורצלן. סמכים מפורצלן יהיו פחות בולטים אך גם רגישים יותר לשברים בהשוואה לסמכים מתכתיים.

ניתוחים אורתוגנטיים ליישור הלסת 

 במקרים בהם קיים יחס חריג בין הלסת העליונה לתחתונה, והטיפול נעשה בגיל שבו כבר לא ניתן להשתמש ברסן, ניתן לשנות את היחסים בין הלסתות באמצעות ניתוח ייעודי. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה בבית חולים במסגרת שיתוף פעולה בין האורתודנט לבין מנתח פה ולסת. במהלך הניתוח שוברים באופן יזום עצמות בפה ומשנים את המבנה שלהן.

מדובר בתהליך אגרסיבי, אך שביעות הרצון ממנו גבוהה הודות ליכולת שלו לשנות לגמרי את הפנים ולתקן פגמים שתמיד הפריעו למטופל.