מחסור בשיניים בפה עשוי להשפיע לרעה על המראה והאסתטיקה של הפנים, על יכולת האכילה והדיבור ועלול להשפיע על בריאות השיניים באופן כללי. רוב האנשים שאיבדו את שיניהם הקבועות, יהיו מעוניינים בשיניים חדשות שנראות טבעיות ושירגישו איתן נוח בהתנהלות היומיומית.

אובדן שיניים עלול להיגרם ממספר סיבות ובניהן: מחלת חניכיים חריפה שלא טופלה וגרמה לנפילת שיניים, טראומה בפה, ריקבון שיניים, שחיקה וחוסר שיניים מולד.

השתלים הדנטליים משמשים תחליף מלאכותי לשורשי  שיניים  שנעקרו או אבדו במהלך החיים, והם מעבירים את כוח הלעיסה לעצם הלסת.

השתלים הדנטליים כיום, מהווים את הפתרון המתקדם, העמיד והאמין ביותר ובעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר, אשר שיפר באופן ניכר את איכות חייהם של רבים. השתלים הדנטליים מחליפים את שורש השן, הם מושתלים בהליך כירורגי אל תוך עצם הלסת על מנת שיתפקדו כבסיס יציב, במקום שורש השן החסרה, כל זאת מבלי לפגוע בשיניים סמוכות.

מהו השתל הדנטלי?

שתל דנטלי הינו התקן שצורתו כצורת בורג או צילינדר, בעל הברגה כפולה, פנימית וחיצונית, המצופה בחומר שהופך אותו למחוספס במרקמו, אשר מסייע לאחיזה טובה בחניכיים. השתל בדרך כלל  עשוי מטיטניום או זירקוניה, שני חומרים שאינם יוצרים תגובה כימית עם הגוף, והגוף אינו מזהה אותם כגורם זר, עובדה המסייעת לתהליך השיקום בתהליך ההשתלה.

קיימים מספר שימושים לשתלים דנטליים:

  • החלפה של חוסר בשן בודדת. באמצעות שימוש בשתלים דנטאליים, ניתן להימנע מהצורך בהשחזה של שיניים בריאות לשם הנחת גשר.
  • החלפה של חוסר במספר שיניים סמוכות זו לזו, או בשיקום הלסת כולה.
  • ייצוב תותבות שלמות או חלקיות.

כיצד מתבצעת החדרת השתלים?

כמו במרבית טיפולי השיניים, גם תהליך החדרת השתלים מתבצע בהרדמה מקומית על ידי זריקה לאלחוש. במצבים רפואיים מסוימים, סמוך להשתלה, מקובל ליטול טיפול אנטיביוטי ועל המטופל לשטוף את פיו בחומר חיטוי, על מנת להפחית את הסיכוי לזיהום.

בשיא הרכס,  באזור בו היו השיניים הקבועות, הרופא מבצע חתך דרך הרקמה העוטפת את עצם הלסת, חושף את העצם ומחדיר אליה את השתל. לאחר ההחדרה, תופרים בחזרה את החניכיים למקומם.

הרופא מצייד את המטופל בהוראות קפדניות אחריהן על המטופל למלא, הכוללות בין השאר הקפדה על היגיינת חלל הפה – צחצוח נכון ושימוש בחוט דנטלי ונטילת טיפול אנטיביוטי למניעת זיהומים ומשככי כאבים בעת הצורך. כ – 24 שעות לאחר ההשתלה, יש צורך להתחיל בצחצוח קפדני ועדין של השיניים בשילוב שטיפות מי פה הנרכשות ללא מרשם רופא בכל בתי המרקחת ושטיפות במים פושרים בהם ממיסים מעט מלח.

לאחר ההשתלה מתקיים בעצם הלסת תהליך הנמשך כשישה חודשים בממוצע, בו השתל נקלט על ידי העצם והופך לחלק ממנה (אוסטאו-אינטגרציה). בתקופה זו עצם הלסת גדלה ומתעבה, ונוצרים תאי עצם סביב השתל, עוטפים אותו ומייצבים אותו, לצורך התקנת השיניים החדשות. במידה ומתקיים גם תהליך של השתלת עצם או הרמת סינוס במהלך ההשתלה, יש צורך להמתין תקופה העולה על שישה חודשים, בכדי להגדיל את אחוזי הצלחת ההשתלה. אל השתלים בדרך כלל מתברגים בסוף התהליך כתרי חרסינה, והשתל המשוחזר מתפקד ונראה כמו השן המקורית.

בידי מומחה להשתלות מיומן ומקצועי, החדרת שתלים דנטליים לעצם הלסת הינה תהליך כירורגי שגרתי. אך חשוב לזכור כי מעבר למעורבות הכירורגית מכנית, מתקיים בתהליך ההשתלה גם תהליך ביולוגי, כאשר על רקמות חלל הפה לסייע בקליטת השתלים. על פי מחקרים שנערכו נראה כי סוכרת בלתי מאוזנת, עישון מסיבי וצריכת אלכוהול מפחיתים את סיכויי ההצלחה לקליטת השתלים. לכן, על מנת לבחון את התאמתכם לתהליך השתלה, ולהגיע אליה מוכנים יש להתייעץ במומחה להשתלות, ולא להסתפק ברופא שיניים בלבד.

בנוסף לכך, על העצם להיות בעלת ממדים הגדולים מאלה של השתל, על מנת שהיא תוכל להכיל אותו. קיימים מצבים של מחסור בעצם, אך גם לכך יש פתרונות רפואיים: השתלת עצם והרמת סינוס.

השתלת עצם, אוגמנטציית עצם

בכדי לבצע החדרת שתלים דנטליים, חייבים נוכחות של עצם ברמה מספיקה בלסת. השתלת עצם מיועדת למצבים בהם לא ניתן לבצע שתלים בגלל מחסור בעצם הנובע מסיבות שונות כגון: עקירות ישנות, דלקות סביב השן אשר גרמו לספיגת עצם, מחלות חניכיים, קרבה לסינוס ועוד.

באמצעות הליך של השתלת עצם ניתן לעודד את הגוף לבניית עצם בלסתות באזור בו משתילים את העצם. במצבים מסוימים יש צורך בביצוע השתלת העצם עוד קודם להליך החדרת השתלים, ולעיתים ניתן להחדיר את השתלים הדנטליים באותו הליך של השתלת העצם.

מחסור בעצם בלסתות עשוי להיות אנכי, כשחסר גובה עצם, או אופקי כאשר חסר רוחב עצם. לעיתים חסרה עצם בכל הממדים. על מנת לאבחן מצבים של מחסור בעצם ואופייה, יש לבצע צילומי רנטגן ובדיקה ידנית של הרופא המטפל. כאשר הללו אינם מספקים תשובה חד משמעית לגבי המחסור בעצם, יש צורך בסריקת ct נרחבת, על מנת לערוך אבחון מדויק של המצב, ובכדי לתכנן באופן המיטבי את ההשתלה העתידית.

לאחר הליך השתלת העצם יש להמתין 6-12 חודשים לצורך התבגרות של העצם.

הליך של השתלת עצם, משפר באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה בביצוע שתלים, ומספק קרקע אופטימלית להחדרת שתלים דנטליים.

בתהליך השתלת עצם, ניתן להשתמש בעצם ממקור עצמי, כשהיתרון המשמעותי של פתרון זה הוא יכולת ריפוי והחלמה אופטימלית, אך חסרונה הוא הצורך לפגוע באזור נוסף בחלל הפה. דרך נוספת הינה  להשתמש בחומרים מעודדי צמיחת עצם וחידוש הרקמות. המגמה העולמית כיום היא פיתוח חומרים טבעיים לעידוד וגירוי צמיחת רקמות.

הכנות לקראת השתלת שיניים

מכיוון שמדובר בהליך כירורגי בו מעורבות רקמות החניכיים בפה, לא מן הנמנע שהוא ילווה בסיבוכים וסיכונים. בכדי לצמצם ככל שניתן את היתכנותם, על מומחה החניכיים להיות מודע להיסטוריה הרפואית של כל מטופל, האם הוא נוטל תרופות קבועות ולהיות ער להרגליו, לדוג' עישון וצריכת אלכוהול מרובה, כך יוכל להיערך בהתאם ובמידת הצורך להורות על טיפול אנטיביוטי מקדים.

כמו כן, על המועמד להשתלת שיניים לבצע צילומי רנטגן והדמיות בהתאם לצורך, באמצעותם רופא השיניים יוכל להתכונן להשתלה, בין אם מדובר בשן אחת, מספר שיניים או שיקום פה מלא.

חשיבות רבה ישנה לכמות העצם הקיימת בלסת באזור ההשתלה, אותה ניתן לבחון ולהעריך באמצעות צילומי ההדמיה. לעיתים יידרש ניתוח מקדים לצורך השתלת עצם והכנת הסינוס לקליטת השתלים.

סיכונים בניתוח השתלת שיניים

כמו בכל ניתוח והליך כירורגי, גם בניתוח השתלת שיניים קיים סיכוי לזיהום בפצע הניתוח, אשר ברוב המקרים מטופל באופן מקומי אך לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום מפושט יותר, אז תידרש התערבות של הרופא המנתח, לצורך פתיחת פצע הניתוח וניקוי אזור החניכיים והשתל מהחיידקים שחדרו פנימה.

דימום המתרחש באזור המנותח מספר שעות לאחר הניתוח, כתוצאה מחתך בכלי הדם באזור החניכיים הינו תהליך טבעי, אך אם הדימום ממשיך ומתגבר ואינו פוסק יהיה צורך לבצע ניקוז. חשוב לציין כי הסיכונים המוזכרים הינם נדירים ולרוב תהליכי השתלת שיניים עוברים בהצלחה ללא התערבויות משניות.

לניתוחי השתלת שיניים נלווים סיכונים ספציפיים נדירים נוספים ובהם זיהום בסינוס כתוצאה מהחדרת שתל לחלל הסינוס, וכן פגיעה עצבית העשויה להביא לאובדן תחושה וטעם. אך חשוב לדעת שהפגיעה באם מתרחשת, חולפת מאליה במרבית המקרים במשך הזמן. 

כיצד עליי נהוג לאחר ניתוח השתלת שיניים?

לאחר ניתוח השתלת השיניים המטופל לא זקוק להשגחה רפואית והוא ישוחרר לביתו. על המטופל להימנע מאכילה ושתייה עד התפוגגות חומר ההרדמה.

בימים הראשונים לאחר השתלת השיניים חשוב להימנע מלעיסת מזון מוצק והפעלת כוח ולחץ על אזור ההשתלה. בנוסף, חשוב להימנע בימים אלו מפעילות גופנית מאומצת, ולאפשר לגופנו מנוחה מההליך הכירורגי שעבר.

כשם שישנה חשיבות מרבית לשמירת היגיינת השיניים הטבעיות שלנו, כך ישנה חשיבות לתחזוקת השיניים המושתלות, על מנת לשמור עליהן לאורך שנים. היגיינת השיניים המושתלות כוללת היגיינת פה קפדנית על פי הדרכה, בעזרת מברשת שיניים עדינה המסייעת במניעת פציעת החניכיים, וכן שימוש בעזרים ספציפיים המתאימים לניקוי בין השיניים ומיועדים לשיניים מושתלות.

במידה וההשתלה עברה בהצלחה (כפי שקורה במרבית המקרים), וללא תופעות לוואי חריגות המצריכות פנייה מידית לרופא השיניים, בחודשים הראשונים שלאחר ההשתלה יש להגיע לעיתים קרובות לביקורת במרפאה בה עברתם את השתלת השיניים, על פי המלצת הרופא המטפל.